TESK Başkanı Palandöken: Esnafımızın ilk önceliği borçların ertelenmesi

TESK’in her ay birlik ve federasyon başkanları ile yapmış olduğu,
Ticaret Bakanı Pekcan’ın da videokonferans ile katıldığı Mesleki
Eğitim Kurul toplantısında konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi
Palandöken, “Her ay konfederasyonumuzda birlik ve federasyon  başkanları ile birlikte yapmış olduğumuz Mesleki Eğitim Kurulu  toplantımıza bu ay Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar Pekcan da katıldı.
Esnafımızın yaşadığı sorunlar ve öncelikli olarak çözülmesini talep  ettiği konuları bakanımıza ilettik. Kendisi de, güçlü esnaf güçlü  ekonomi hedefi ile beklediğimiz müjdelerin tamamının takipçisi  olduklarını ve çözümlemeye çalıştıklarını belirtti” dedi.

-“ESNAFIMIZIN İLK ÖNCELİĞİ BORÇLARIN ERTELENMESİ”

Esnafın ivedilikle çözülmesi gereken başlıca sorunlarını  telekonferans yoluyla Ticaret Bakanı’na ileten Türkiye Esnaf ve
Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,
“Ekonominin atardamarı olan esnafın pandemi sürecinde en çok etkilenen  kesim olduğu da açıktır. Bu nedenle Sn. Cumhurbaşkanımız ve ilgili  bakanlıklara sürekli aktardığımız başlıca çözülmesini istediğimiz bazı  taleplerimiz var. Bunlardan ilki, esnafı rahatlatacak bir adım olan  kredi borçlarının tekrar ertelenmesi. Daha sonra halen kapalı olan  internet kafeler ve oyun salonları açılmalı. Kahvehane ve  kıraathanelerde tek kullanımlık örtü, her masaya sıfır oyun kâğıdı  şartıyla oyun oynanmasına izin verilmeli. Motorlu taşıtlara ticari  akaryakıt verilmeli ÖTV ve KDV kaldırılmalı. Bununla birlikte çek ve  senetler de ötelenmeli. Sınavların olduğu saatlerdeki sokağa çıkma  kısıtlaması esnasında lokanta ve restoranlara paket servis yapabilme  imkânı tanınmalı. Esnafımızın tamamına, çarkların dönmesi için asgari  ücret düzeyinde nakit yardımı yapılmalı” diye konuştu.

-“HERKESİN YARDIMINA KOŞAN ESNAF ŞİMDİ YARDIM BEKLİYOR”

Mahallenin koruyucusu, bekçisi, ışığı herkesin yardımına koşan  esnafın bu süreçte daha fazla devlet yardımı ve desteği beklediğinin  altını çizen Palandöken, “Sokakların hareketi, rengi, ışığı,  mahallemizin koruyucusu, herkesin yardımına koşan esnafımız, pandemi  sürecinde yardım bekleyen kesim oldu. Birçok devlet desteği bu dönemde  esnafımıza sağlandı fakat destekleyici yardımların daha da artması,  esnafın kaldıramayacağı yüklerin ise azaltılması gerekiyor. Örneğin  akşam saat 10’dan sonra alkollü içki satan yerlere kesilen cezanın 320  bin TL’ye kadar çıkacağı açıklandı. Orantısız cezalar yerine  ödenebilir seviyede cezalar olmalı. Esnafa taşıyabileceği kadar yük  verilmeli. Aylarca dükkanı kapalı olan esnafın en azından ödediği  kiradan stopaj kaldırılmalı. Öte yandan kantinci ve servisçi esnafımız  zaten okulların kapatılmasıyla çok büyük zarar görmüşken, gelecek yıl  eğitim öğretim döneminde kiraların ve servis fiyatlarının artırılması  çok büyük bir yıkım oldu. Yaşanan bu sorun için de yeni bir düzenleme  müjdesi bekliyoruz” şeklinde söyledi.