Tesla, Ocak-Eylül döneminde 300 bin araba üretmiş olacak

tesla şangay çip

Tesla Şangay fabrikası, küresel otomotiv çipi krizine rağmen 300 bin araba üretimini tamamlama telaşında.

 

Tesla ‘nın Şangay’da bulunan fabrikası, aralarında Almanya ve Japonya’nın da bulunduğu uluslararası pazarların yanı sıra bulunduğu yerel pazar için de Model 3 adı verilen sedan modelinin ve Model Y adı verilen spor modelinin üretiminde bulunuyor.

Çin Binek Araç Derneği (CPCA) verilerine göre, 2021 yılının ilk sekiz ayında fabrika çoğu ihracat için olmak üzere yaklaşık 240 bin adet araç ihraç etti. Tesla’dan ise fabrikanın üretim rakamlarına dair herhangi bir açıklama gelmedi.

Ayrıca Tesla, ülkede karşı karşıya kaldığı sorunlardan biri olan veri güvenliği ve müşteri hizmetlerinden gelen şikayetlerden ötürü kamuoyu denetimiyle karşı karşıya. Bu sebepten ötürü elektrikli araç firması, Çin’deki yasal ve dış ilişkiler ekibi için yöneticiler işe almaya başladı.

Otomotiv çip krizinin küresel anlamda otomotiv üreticileri için çok büyük sorunlar teşkil etmesinin ardından, bazı firmalar harekete geçmişti. Harekete geçen bu firmalardan biri olan Intel, Avrupa’ya 80 milyar euroluk çip yatırımı yapacağını açıklamıştı.