TESLA’NIN FİYATLANDIRMASI ÇİN’DE ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞLARINI KATLAYACAK

Elektrikli araçlar dünyada giderek yaygınlaşırken, yeni modellerle birlikte bu yıl özellikle Çin pazarında ciddi hareketlilik bekleniyor. 

Geçen yıl dünyanın en değerli otomobil üreticisi haline gelen Tesla, bu ay Çin’de yerel olarak üretilen Model Y SUV’ları, pazardaki benzinli lüks otomobillere göre neredeyse 10’da 1 fiyatına satmaya başladı.

Tesla’nın 339.900 yuandan (52.376 $) başlayan fiyatları, Mercedes GLC, BMW X3 veya Audi Q5L model araç fiyatlarının ortalama yüzde 10 aşağısında kalıyor.

Çin Yolcu Otomobil Birliği (CPCA) Genel Sekreteri Cui Dongshu, konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, “Bu fiyatlandırma, elektrikli araçların (EV) daha pahalı olması yönündeki algıyı yıkarak geleneksel premium otomobil pazarını kökünden değiştirerek” diye konuştu.

Analistler, Tesla Model Y’nin fiyatlandırmasının ve Mercedes ile BMW gibi markaların yeni modellerinin küresel EV satışlarının neredeyse yarısını oluşturan Çin’de talebi artıracağı görüşünde.

Pille çalışan, hibrit ve hidrojen yakıt hücreli arabaları içeren yeni nesil enerji araçlarının (NEV) Çin’deki satışlarının 2021’de yüzde 30 ile 40 oranında artarak 1.8 milyon adede ulaşması bekleniyor. 

Üretim kapasiteleri artıyor

Ülkede artan taleple birlikte Nio ve Xpeng gibi yerli NEV üreticileri ile Tesla başta olmak üzere yabancı oyuncular üretim kapasitelerini de genişletiyor. 

Sektörden kaynaklar, Tesla’nın bu yıl Çin’de yaklaşık yüzde 20’si uluslararası ihracat için ayrılmış yarım milyondan fazla araç üretmesinin beklendiğini aktarıyor.