TİM BAŞKANI GÜLLE: İHRACATTA 200 MİLYAR DOLARI AŞMA ZAMANI GELDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ocak ayı ihracat rakamlarını  açıkladı. Ocak ayında Türkiye’nin ihracatı, koronavirüs pandemisine  rağmen geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 2,5’lik artışla 15  milyar 48 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak  ayı ihracat rakamı oldu.

Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 17 sektör ihracatını artırma başarısı gösterdi. Özellikle en güçlü  performansa imza atan sektörler  Mücevher, İklimlendirme ve Yaş Meyve Sebze sektörleri oldu. En çok ihracat gerçekleştirilen 10 ülkenin 6’sına ihracatın arttığı ocak ayında Türk bayrağını 215 ülke ve  bölgede dalgalandıran Türk ihracatçısının, en çok ihracat yaptığı ülke 1 milyar 455 milyon dolarla Almanya oldu. 52 ilin ihracatını artırdığı  ocak ayında 1457 firma ilk kez ihracata katıldı. Ocak ayında  2 milyar 267 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Otomotiv sektörü  liderliğini korudu. Ocak ayında Türk lirası ile açılan beyannamelere  göre, 169 ülkeye toplam 5 milyar 215 milyon TL tutarında Türk Lirası ile  ihracat gerçekleştirildi.


TİM Başkanı İsmail Gülle, “2020 yılının son çeyreğinde,  ihracatımızı 50 milyar doların üzerine çıkardık. Bu rakam, bize artık  ihracatta yıllık 200 milyar dolar seviyesini aşmanın zamanının  geldiğini gösteriyor. Bu yıl, ihracatçımızın bu tempoyu koruyacağına  ve hatta aylık ihracatta yeni rekorlar kıracağına yürekten inanıyorum.


Yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar dolardan çok daha yüksek  rakamlara ulaşacak güce, altyapıya ve enerjiye sahibiz.Küresel tedarik  zincirlerinde pandemi ile hızlanan yeniden yapılanma sürecinin  faydalarını şimdiden görmeye başladık. Her bir sektörümüzde, ihraç  mallarımıza talebin arttığını, Türkiye markasının güç kazandığını  gözlemliyoruz” dedi.


Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandıran Türk  ihracatçısı, koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel ticaretteki talep  daralmasına rağmen 2021 yılına da ihracat rekoru ile başladı. Olağan  dışı şartlara hızla uyum sağlayarak ihracatta V tipi toparlanmayı  gerçekleştiren ihracatçılar, yine tarih bir başarıya imza attı.


Geçtiğimiz yıl  “Yeni Ekonomi Programı 2020 İhracat Hedefi” olan 165,9  milyar doların üzerine çıkarak 169 milyar 514 milyon dolar ihracat  gerçekleştiren Türk ihracatçısı, 2021 yılının ocak ayında 15 milyar  doları geçerek Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracatına imza  attı.
61 İhracatçı Birliği, 27 sektörü ile 100 bin ihracatçının tek çatı  kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katılımıyla ocak ayı geçici dış ticaret  verilerini, Ankara’da düzenlediği toplantıyla açıkladı. Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre ocak ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına  göre yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolara ulaştı.


“İlave destekle yeni rekorlar kıracağız”

Ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, “Geçtiğimiz hafta içerisinde yürürlüğe giren  “Mal İhracatına Yönelik Desteklerde Hedef Ülke ve sektörlerde ilave desteklerin  sağlanması” kararı için “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere  hükümetimize teşekkür etmek istiyoruz. İnanıyorum ki, bu ilave  destekle beraber, hedef ülkelerde pazar payımızı artırırken katma  değerli sektörlerimizde yeni rekorlar kıracağız. 2021 yılına, tüm  dünyada hızla başlanan aşılama çalışmalarıyla, umutla başladık. Ancak  bu ay, salgınla mücadelede küresel ölçekte sınırlamalar artarken  önemli ihracat pazarlarımızda olumsuz gelişmeler yaşandı. Bu anlamda, Ocak ayı ihracat performansımız ayrı bir önem arz ediyor. Diğer yandan ABD’de yeni dönemle beraber küresel ticarette korumacılığın  azalacağına dair sinyaller giderek artıyor. Ocak ayında, küresel  sanayi PMI verileri, sanayide ve ihracatta beklentileri aşmış durumda.


Bu anlamda, sanayi üretimindeki artış eğilimi ve ihracat  siparişlerindeki yüksek seyrin, yılın diğer aylarına da tesir  edeceğine inanıyoruz” dedi.

“Navlun fiyatlarında normalleşmenin başlamasını bekliyoruz”

Son dönemde ihracat ailesinin gündeminde olan navlun fiyatlarına  da değinen Gülle, “Taşımacılıkta ve teslimatta gecikmeler, yeterli  konteyner bulunamaması ve artan navlun fiyatları küresel ticareti  zorlamaktadır. TİM olarak, bu sıkıntılı koşulları yakından izlemekte  ve riskleri yönetmekteyiz. 11 Şubatta başlayacak Çin yılbaşı tatili  sonrası navlun fiyatlarında normalleşmenin başlamasını bekliyoruz.


Diğer bir önemli husus ise, iklim değişikliği. Küresel ölçekte yaşanan  en sıcak ocak ayı ve birçok coğrafyada yaşanan kuraklık,  sürdürülebilirliğin önemini hatırlatırken tarım ürünleri giderek daha  kritik hale gelmektedir. 2021 yılında ihracatçılarımızın  sürdürülebilirlik koşullarına uyum sağlamaları adına çalışmalarımıza  hız kesmeden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“2021’e yüksek hedeflerle başladık”

2020 yılında ihracat ailesinin gösterdiği performansla, 2021’e de  büyük umutlarla, yüksek hedeflerle başladığına dikkat çeken Gülle,  şunları söyledi: İhracatın ülkemizin güvencesi olduğunun bilinciyle,  son aylarda ihracatta kazandığımız ivmeyi koruyarak, hedeflerimize,  kararlılıkla yürümeye devam ediyoruz. Öyle ki, 2020 yılının son  çeyreğinde, ihracatımızı 50 milyar doların üzerine çıkardık. Bu rakam,  bize artık ihracatta yıllık 200 milyar dolar seviyesini aşmanın  zamanının geldiğini gösteriyor. İhracat ailesinin sahadaki neferleri  olarak, bu hedefe ulaşmak adına gece gündüz demeden çalışmayı  sürdürüyoruz. Dijital platformda gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizi,  pandeminin geleceğinden bağımsız olarak gerçekleştirmeyi,  ihracatçılarımızı dünyanın dört bir köşesindeki alıcılarla  buluşturmayı sürdürmekteyiz. Bugün atılan adımlar, yapılan çalışmalar ‘İhracatla Yükselen Türkiye’nin inşasına hizmet ediyor. Bu yolda, 100  bin ihracatçının temsilcisi olarak, çalışmalarımıza durmaksızın devam  edeceğiz.

“Emtia fiyatlarındaki artış ihracata olumlu yansıyacak”

TİM Başkanı Gülle, küresel ekonomide toparlanmanın yanında, emtia  fiyatlarındaki artışın da 2021’de ihracatı destekleyecek bir faktör  olarak öne çıktığını, bu artışın, ihracat birim değerine olumlu  etkileyeceğini öngördüklerine vurgu yaptı. Son dönemde küresel  ticarette bölgesel işbirliklerinin önem kazandığına işaret eden Gülle,  şöyle devam etti: Ülkemizin de bölgesel işbirliklerine yönelmesinin,  küresel tedarik zincirlerindeki değişimle, küresel ticaretten alacağı  payın artmasına önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Diğer yandan  küresel ekonomi tarafında ise 2020, tüm ekonomiler açısından zorlu bir  yıl oldu. 2021 itibariyle artık tüm dünya, ekonomik toparlanmayı  konuşmaya başladı. IMF, ülkemiz ekonomisinin gösterdiği başarılı  performans neticesinde ilgili verilerini revize etti. Buna göre,
2021’de dünya ekonomisinin yüzde 5,5, Türkiye ekonomisinin yüzde 6  büyümesi bekleniyor. 2020’yi büyümeyle kapatması beklenen sayılı ülke  arasına girmeyi başaran ülkemizin 2021’de ciddi bir büyüme oranıyla  gelişmekte olan ülkeler arasında öne çıkması gurur verici. Ocak ayı  içerisinde Londra Metal Borsası’nda emtia talebinin artmasıyla  birlikte, Metal Endeksi son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bakır  fiyatları, ton başına 8 bin doların üzerini gördü. Ayrıca küresel gıda  ticaretindeki ciddi hareketlenmeyle, tarım ve gıda fiyatları son 6  yılın en yüksek seviyesini görmüş durumda. Son 1 yılda, kereste  fiyatları yüzde 104, gümüş fiyatları yüzde 60, bakır fiyatları ise  yüzde 41 arttı. Bunun yanında petrol fiyatlarında artış yaşanmaması,  ihracatçımızın maliyetlerini düşürüyor. Bu olumlu havayla inşallah,  güzel bir yıl bizleri bekliyor.

“Türkiye markası güçleniyor”

Küresel tedarik zincirlerinde pandemi ile hızlanan yeniden  yapılanma sürecinin faydalarını şimdiden görmeye başladıklarının  altını çizen Gülle “Ocak ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı  ayına göre, yüzde 2,5’luk artışla 15 milyar 48 milyon dolar oldu. 2020  yılı ocak ayında, iyi bir başlangıç yaparak ocak ayı ihracat rekoruna  imza atmıştık. 2021’e başlarken yine ocak ayının rekorunu tazelemenin  gururunu yaşıyoruz. Bu yıl, ihracatçımızın bu tempoyu koruyacağına ve  hatta aylık ihracatta yeni rekorlar kıracağına yürekten inanıyorum.


Yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar dolardan çok daha yüksek  rakamlara ulaşacak güce, altyapıya ve enerjiye sahibiz. Her bir  sektörümüzde, ihraç mallarımıza talebin arttığını, Türkiye markasının  güç kazandığını gözlemliyoruz.  “İhracatla Yükselen Türkiye”yi hep  birlikte inşa ediyoruz” diye konuştu.

Ocak ayında 1457 firma ilk kez ihracata katıldı

Ocak ayında ilk kez ihracat yapan 1457 firma, geçtiğimiz ay 75  milyon 447 bin dolarlık ürün sattı. Yine ocak ayında toplam 39 bin 184  firmanın ihracat gerçekleştirdi.

17 sektör ihracatını artırdı

Ocak’ta önceki yılın aynı ayına göre 17 sektör ihracatını artırdı. Sektörel anlamda 2 milyar 267 milyon dolarlık ihracat  gerçekleştiren Otomotiv sektörü liderliğini korurken  1 milyar 648  milyon dolara ulaşan Kimyevi Maddeler ikinci, 1 milyar 523 milyon  dolara ulaşan Hazır giyim sektörü  üçüncü oldu.

Mücevher sektörü atağa kalktı


Ocak ayının en güçlü performansına imza atan sektörler  yüzde 13  artışla 331 milyon dolara ulaşan Mücevher  yüzde 11 artışla 401 milyon  dolara ulaşan İklimlendirme  yüzde 9 artışla 279 milyon dolara ulaşan Yaş Meyve Sebze sektörleri oldu.


Mücevher sektörü  İsviçre’ye ihracatını yüzde 282 artışla 71  milyon dolara  ABD’ye ihracatını ise yüzde 78 artışla 34 milyon dolara  çıkardı. Kimyevi Maddeler sektörü ocak ayında, Lübnan’a ihracatını yüzde 101 artışla 92 milyon dolara  ABD’ye ihracatını ise yüzde 78 artışla 34 milyon dolara yükseltti.
Elektrik-Elektronik sektörü ihracatı, Çin’e yüzde 187 artışla 14  milyon dolara, Belçika’ya yüzde 96 artışla 11 milyon dolara çıkardı.

215 ülke ve bölgede Türk bayrağını dalgalandırdık

Ocak ayında Türk ihracatçısı, ülkemizin bayrağını 215 ülke ve  bölgede dalgalandırmayı başardı. İhracatçıların en çok ihracat  gerçekleştirdiği ilk 5 ülke  1 milyar 455 milyon dolarla Almanya, 933  milyon dolarla ABD, 864 milyon dolarla İtalya,  814 milyon dolarla Birleşik Krallık, 737 milyon dolarla Fransa oldu. Ocak ayında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz 10 ülkenin 6’sına  ihracatımız arttı.

Avrupa kıtasının, Ocak ayı ihracatımızdaki payı  yüzde 55,5

En büyük pazarımız olan Avrupa Birliği’ne (AB-27) ihracatımız  yüzde 0,4 artışla 6,5 milyar dolarlık bir hacme ulaşarak yüzde 42,9  pay aldı. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de topladığımızda, Avrupa  kıtasının Ocak ayı ihracatımızdaki payı yüzde 55,5 oldu. Ocak ayında, diğer ülke gruplarında, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 2 milyar 798 milyon dolar  Afrika kıtasının tamamına 1 milyar 301  milyon dolar  Uzak Doğu ülkelerine 1 milyar 115 milyon dolar  Kuzey Amerika’ya ise 1 milyar 11 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.

52 ilimiz ihracatını artırdı

Ocak ayında 52 ilimizin ihracatını artırdı. En çok ihracat  gerçekleştiren ilk 5 ilimiz sırasıyla  5 milyar 740 milyon dolarla İstanbul, 1 milyar 142 milyon dolarla Bursa, 1 milyar 104 milyon  dolarla Kocaeli, 794 milyon dolarla İzmir, 671 milyon dolarla Gaziantep oldu.


En dikkat çekici artışlar  yüzde 268 artışla 17 milyon dolara  ulaşan Kastamonu  yüzde 170 artışla 17,4 milyon dolar ihracat yapan Adıyaman  yüzde 96 artışla 66 milyon dolarlık ihracata imza atan
Şırnak’ta oldu.

Konya’da ilgi çeken artış

Konya’da Savunma ve Havacılık sektörü ihracatını 6 katına  çıkararak 29 milyon dolara,  Şırnak’ta Yaş Meyve Sebze sektörü  ihracatını yüzde 356 artırarak 23 milyon dolara, Ankara ise Hazır  giyim sektörü ihracatını yüzde 259 artırarak 15 milyon dolara çıkardı.

Miktar bazında ihracat arttı

Ocak ayında, Covid-19 ürünleri ihracatı, yüzde 22 artışla 34,8  milyon dolar olarak gerçekleşti.
Miktar bazında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,3  artarak, 12,9 milyon tona çıktı.

Parite ihracata pozitif yansıdı

Son dönemde Euro/Dolar paritesindeki artış, ihracata olumlu  yansıdı. Ocak ayında paritedeki artışın pozitif etkisinin 586 milyon  dolar oldu. Euro/Dolar paritesindeki pozitif görünümün önümüzdeki  aylarda da devam etmesi öngörülüyor.

TL ile yapılan ihracat artıyor

Ocak ayında Türk lirası ile açılan beyannamelere göre, 169 ülkeye  toplam 5 milyar 215 milyon TL tutarında Türk Lirası ile ihracat  gerçekleştirildi. 6.235 firma ihracat işlemlerinde Türk Lirasını  tercih etti.