TOKALAŞMAYAN SİYASİLER

Tüm dünyayı saran koronavirüs, pek çok ülkede hayatı durma noktasına getirirken, ülkeler virüsün daha da yayılmasını engellemek amacıyla birbiri ardına sert önlemler alıyor. Kendilerini virüsten korumak için tedbir alanların başında ise siyasi liderler geliyor.

Siyasilerin özellikle yurt dışı ziyaretlerinde son günlerde tokalaşmaktan kaçınması dikkat çekiyor. 

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel ziyareti sırasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile tokalaşmamış, bunun yerine korona diyerek elini göğsüne götürmüştü. Erdoğan’ın bu hareketi üzerine Stoltenberg de aynısını yapmıştı.

Benzer görüntüler kısa sürede dünyanın dört bir yanından gelmeye başladı.

ABD Başkanı Donald Trump da koronavirüs önlemleri kapsamında artık tokalaşmaktan kaçınan siyasilerden. Trump son olarak İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ile yaptığı görüşmede tokalaşmadan selamlaştı. Trump bu anları, ‘ne yapacağız diye birbirimize baktık. Tuhaf bir duyguydu’ diye ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise FIFA Başkanı Gianni Infantino’yu elini göğsüne götürerek selamlarken çekilen fotoğrafını dün sosyal medya hesabından paylaştı.

Koronavirüsün hızla yayıldığı İngiltere’de 71 yaşındaki Galler prensi Prens Charles da birkaç gün önce katıldığı bir törende konuklara iki elini birleştirerek selam vermişti.

İsveç İstanbul başkonsolosu Peter Ericson geçtiğimiz günlerde EKOTÜRK’e verdiği özel röportajın sonunda elini göğsüne götürerek ‘eyvallah’ demiş, görüntüler sosyal medyada büyük ilgi görmüştü.