TOPLUMSAL CİNSİYET VE KADIN ALGISI ARAŞTIRMASI

Kadir Has Üniversitesi’nin Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması 2020 sonuçları açıklandı. Rapora göre iki kadından biri ev hanımıyken, kadınların en büyük sorunu şiddet…

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezitarafından yapılan araştırma, İstanbul başta olmak üzere toplam 23 ilde, kadın-erkek, 18 yaş ve üzeri bin 216 kişi ile gerçekleştirilen anketlere dayanıyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre kadınların toplumdaki en büyük sorunu yüzde 66’lık oran ile önceki yıllarda olduğu gibi yine şiddet. 

Kadınların ekonomik durumuna ve iş hayatına katılımına ilişkin verilerin de yer aldığı raporda iki kadından birinin ev hanımı olduğu görülürken, kadınların yarısından fazlasının şahsına ait bir banka hesabı bulunmuyor.

Ankete katılan kadınların yüzde 46’sı daha önce hiç çalışmadığını söylerken, bir kısmı hayatlarının bir döneminde çalışmayı bıraktı. Çalışmayı bırakan kadınların yüzde 44’ünün işi bırakma nedeni aile izni veya bakım sorumluluklarına destek verilmemesiyken, yüzde 13’ü ise sebep olarak işten atılma ya da güvenli çalışma ortamı sağlanamamasını gösterdi.