TRUMP NEDEN BU SEÇİMDE DAHA FAZLA SİYAHİDEN OY ALDI?

ABD, tarihinin en kritik başkanlık seçimlerinden birine sahne olurken, Trump ve Biden arasındaki rekabet kıyasıya sürüyor.

Kazanan henüz belli değil ancak sandıktan çıkan bazı sonuçlar şaşırtıcı, bunlardan biri de Trump’ın siyahi Amerikalılardan aldığı oyları 2016 seçimlerine göre artırmış olması.

Aslında ilk çıkan sonuçlara göre siyahilerin oylarının büyük çoğunluğu Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden’a gitti, ancak NBC’nin anketine göre Demokratlar 2008 yılından beri siyahilerin desteğini kaybetme eğiliminde.

Son dönemde özellikle siyahi Amerikalı George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi sonrasında yaşanan gerginlikler ve protestolara rağmen Trump’ın siyahilerden aldığı oy oranının nasıl ve neden arttığı ise merak konusu.

AP verileri, Donald Trump’ın siyahilerin yüzde 8’inin oyunu aldığını, bu oranın 2016 seçimlerine kıyasla en az yüzde 2’lik bir artışa karşılık geldiğini ortaya koyuyor.

Oyların ne kadarı siyahi seçmenlerden?

Pew Research Center, AP, Edison gibi ABD’nin önde gelen araştırma ve anket şirketlerinin 2016 seçimlerine ilişkin ayrıntılı verilerine göre siyahi seçmenler, ülkedeki toplam seçmenlerin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor.

Bu seneki kritik seçimlerde siyahi seçmen oylarının yüzde 90’ının Biden’a, yüzde 8’inin ise Trump’a gittiği tahmin ediliyor.

Öte yandan siyahiler arasında erkeklerin Trump’ı destekleme oranının, kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu ifade ediliyor.

Aslında siyahilerin siyasi eğilimlerine yönelik ön sinyaller seçim öncesinde de kendini belli etmişti. 

Seçim öncesi yapılan anketler, Trump’ın siyahi seçmenlerle, özellikle de gençler ve erkekler arasında popülaritesini artırdığını ortaya koymuştu.

Democracy Fund ve UCLA Nationscape iş birliğinde ekim ayı başında yapılan bir ankette, 18-44 yaş arası siyahi seçmenlerin yüzde 21’inin Trump’ı desteklediği belirlenirken, New York Times&Siena College anketinde ise siyahi erkeklerin yüzde 11’inin Trump’ı desteklediği ortaya konmuştu.

Ülke genelinde yapılan diğer anketler de benzer sonuçlara ulaşarak siyahilerin Trump’a desteğinin yüzde 10’lar civarında olduğunu kaydetti.

Neden?

Desteğin artmasında en önemli sebep olarak Trump’ın seçim yarışının son haftalarında siyahilerin oylarını kazanmak için yoğun çaba harcaması gösteriliyor.

Koronavirüsü atlattıktan sonra Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada siyahileri özellikle gündemine alan Trump, siyahi Amerikalıların işsizlik oranını salgın öncesi en düşük tarihi seviyelere indirme sözü vermekle kalmamış, aynı zamanda rakibi Biden’ı ‘söz konusu kesimin güvenliğini ve çıkarlarını dikkate almamakla’ eleştirmişti.

ABD basınında yer alan analizlerde bazı siyahilerin Başkanın bu söylemlerinden etkilendiği ifade edilirken, yapılan röportajlarda siyahilerin, ‘Trump’ın mahallerini daha güvenli hale getireceğine inandıkları’ aktarıldı.

En kritik faktör ekonomi

Öte yandan konuyla ilgili çıkan pek çok analizde siyahiler açısından en önemli faktörün Trump döneminde artan ekonomik refah ve istihdam olduğuna dikkat çekiliyor.

Trump’ın önde gelen ünlü siyahi destekçilerine en somut örneklerden biri ABD’li rap yıldızı 50 Cent olmuştu. 

Başkanın vergi politikalarını desteklediğini açıklayan siyahi rapçi, Biden’ın yılda 400 binden fazla kazanan vatandaşlara vergi oranını artırma planını, sosyal medya hesabında “20 cent olmak istemiyorum” yazarak eleştirmişti.

Trump’ın kampanya döneminde ülke genelinde siyahilerin hayat standartlarını yükseltmek üzere açıkladığı500 milyar dolarlık yatırım planı, siyahiler için 3 milyon yeni istihdam ile 500 bin yeni işletmeyi finanse etmeyi ve siyahilerin ev sahibi olma oranını artırmayı vaat ediyordu.

Vaat edilen planların çoğu hayata geçmese de siyahilerin söylem düzeyinde dahi olsa kendilerine verilen destekten memnun olduğu aktarılıyor.

Nitekim Michigan’daki bir Trump mitinginde New York Times’a konuşan siyahi Amerikalı Marco Bisbee, “50 yıldır Demokratlara oy veriyoruz ama hiçbir ilerleme yok.Siyahi bir başkanımız bile oldu ama ihtiyacımız olan hiçbir şeyi vermedi” ifadelerini kullanmıştı. 

Trump’ın siyahilere, ‘kendilerine daha iyi bir yaşam inşa etmeleri için ihtiyaç duydukları araçları verme’ vaadinin özellikle de ülkenin güneyinde yaşayan siyahiler için söylem düzeyinde dahi olsa çok şey ifade ettiği değerlendirmesi yapılıyor.

Seçimin kesin sonuçları açıklandıktan ve yeni başkan belli olduktan sonra özellikle siyahi ve Latin Amerika kökenli seçmenlerin oy eğilimlerine ve değişen tercihlerine yönelik daha kapsamlı değerlendirmelerin yapılması bekleniyor.

Haber: Feyza Gümüşlüoğlu