TRUMP’IN DESTEKÇİLERİ ARASINDA DOLAŞAN RADİKAL SAĞCI KOMPLO TEORİLERİNE TWİTTER’DAN ÖNLEM

ABD Başkanı Donald Trump’un destekçileri arasında dolaşan ve sanal ortamda yayılan radikal sağcı komplo teorileri hareketi hakkında Facebook’tan sonra Twitter da önlem alma yoluna gitti. Şirket geçtiğimiz günlerde,  QAnon hakkındaki tweetlerin şirket politikalarıyla ters düştüğünü öne sürerek, tweetlerin atıldığı hesapları kalıcı olarak askıya alacağını açıkladı.

Güvenlik sayfasındaki değişikliği açıklayan Twitter, trend ve öneri bölümlerinde QAnon ile ilişkili içerik ve hesaplara hizmet vermeyeceğini ve grupla ilişkili linklerin platformda paylaşılmasını engelleyeceğini belirtti. Twitter’ın bu hafta uygulayacağı askıya almaların, dünya çapında yaklaşık 150.000 hesabı etkilemesi bekleniyor. Aynı zamanda şirketin, platform manipülasyonu gerekçesiyle son birkaç haftada 7.000’den fazla hesabı da kalıcı olarak kaldırdığı kaydedildi.

Sözü geçen teorilerde, derin devlet terimi, istihbarat, politika, iş ve eğlence alanlarının oluşturduğu bir bütünü ifade etmek için kullanılırken QAnon, derin devlet’in Trump ile gizli bir savaşta olduğunu iddia ediyor. QAnon ayrıyeten, Demokrat Parti üyelerinin uluslararası suç örgütlerinin arkasında olduğunu iddia etti. Grubun içeriği Facebook, TikTok, Twitter ve YouTube gibi yaygın sosyal medya platformlarında paylaşılırken, bu yılın başlarında Facebook da ABD’deki QAnon’a bağlı sahte hesap ağını kaldırmıştı. Geçtiğimiz yıl FBI da QAnon’u potansiyel bir aşırılık yanlısı tehditi olarak belirledi.