TRUMP’IN DÜNYA LİDERLERİYLE YAPTIĞI YÜZLERCE TELEFON GÖRÜŞMESİNİN DETAYLARI

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın dünya liderleriyle yaptığı yüzlerce telefon görüşmesinin detayları basına sızdı. Başkanın bu görüşmeler sırasında tartışılan ciddi meselelerde hazırlıksız olduğu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü liderlerle sohbetlerinde gölgede kaldığı ve ABD’nin müttefiki ülkelerin liderlerine karşı ise ‘ağzı bozuk’ bir üslup kullandığı belirtildi.
Habere göre Trump, en fazla telefon görüşmesini Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptı. Öyle ki Erdoğan bazen haftada en az iki defa Beyaz Saray’ı aradı ve bu görüşmeler, Başkan Trump’ın emriyle doğrudan kendisine bağlandı.
Telefon görüşmeleriyle ilgili fikir beyan eden iki kaynak,”Başkan Trump, Suriye meselesinin tarihçesi ve genel olarak Orta Doğu hakkında bilgi sahibi değildi. Bunun için sık sık hazırlıksız yakalandı. Erdoğan’la eşit şartlarda politik tartışmalar için de yeterli bilgiye sahip değildi” derken kaynaklardan biri, Erdoğan onu soyup soğana çevirdi” ifadesini kullandı.