Türk-Arap ekonomi forumu, iki ülke arasında ticari köprü kurma niteliğiyle Dubai’de başladı

türk-arap ekonomi forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde 2005 yılında başlatılan Türk-Arap Ekonomi Forumu bu yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi resmi desteği, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin işbirliğiyle Dubai’de başladı.

Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki yatırım ve finans ilişkileri yeni bir döneme girerken ekonomik ilişkilerin temelini oluşturan “finans” alanında yeniden tanımlama ve yeniden tanışmayı ivedi bir gereklilik olarak değerlendiriliyor.

Hızlı ekonomik büyümede Bankacılık ve Sermaye Piyasalarının önemini konu alan forum, İslami Bankacılık ve Finans alanlarında işbirliği fırsatları, Sermaye Piyasalarında Türk – Arap ilişkileri ,Para akışı ve yatırımda Fintech firmalarının rolü gibi hızlanan ve dönüşen ekosistemini konu alıyor.

Ayrıca alt başlıkları ile toplanacak ve hükümet temsilcilerini, resmi piyasa düzenleyicilerini, sermaye piyasalarında karar verici yöneticileri, yatırım amaçlayan kurumları, proje finansmanı arayan firmaları bir araya getirecek.

Forum açılışında konuşan Türkiye ödeme ve elektronik para kuruluşları birliği Başkanı Ufuk Bilgetekin Türkiye’nin Fintech sektöründeki ivmeyi hızlandırmak için büyük fırsat sunduğuna değinerek yeni stratejik ortaklıklara ile ekonomiye katkı sunulacağı mesajını verdi.

Bilgetekin konuşmasında, Türkiye’yle Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki  ekonomik işbirlikleri ivme kazanarak devam ettiğini vurgulayarak, “Bu ayın başında imzalanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’yla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi mal ve hizmet ticaretinin önündeki engellerin kalkması, KOBİ’ler dahil olmak üzere yatırımcı ve girişimcilerimizin faaliyetlerinin kolaylaşması beklenmekte. Ticaret hacminin ise beş yıl içerisinde 25 milyar dolara ulaşması amaçlanmaktadır’ dedi.

Bir diğer konuşmacı olan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ise son zamanlarda ekonomik ilişkilerin gelişimi için önemli olan ticari ortaklık anlaşmasını sonuçlandırmak amaçlı iki ülkenin özveride bulunduklarına değindi.