Türk F-35’lerin yeniden yapılandırılarak ABD ordusuna alınmasını öngören bütçe tasarısı Senato’ya gönderildi

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, 2021 yılı savunma bütçesine ilişkin tasarıyı onaylayarak Senato Genel Kurulu’na gönderdi. Tasarıda Türkiye’ye S-400 alımı nedeniyle satılmaması kararlaştırılan F-35 savaş uçakları da yer aldı.

Komite, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak da bilinen 2021 mali yılı savunma bütçesi için toplam 740,3 milyar dolar ayrıldı. Bütçe tasarısında 95 F-35 uçağının satın alınmasına onay verilirken bunların 60’ının konvansiyonel kalkış-iniş yapabilen F-35A, 12’sinin kısa pist kalkış ve dikey iniş yapabilen F-35B ve 23’ünün donanma için tasarlanan F-35C tipi olması öngörüldü.

Ulusal Savunma Stratejisi çerçevesinde büyük güç rekabetine katkı sağlayacak bir savunma harcama planı oluşturulduğu belirtilen Senato tasarısında, Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifinin kurulması ve bu inisiyatife 1,4 milyar dolar fon ayrılması talep edildi. Tasarı, Senato Genel Kurulundan da kabul edildikten sonra Temsilciler Meclisinin ilgili komite ve genel kurulunda kabul edilen versiyon ile birleştirilerek tek yasa tasarısı haline getirilmesi gerekiyor.

Türkiye ile ilgili ise “Türkiye F-35 programından çıkarıldığı için satın alınıp teslim edilmeyen 6 Türk F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri için tekrar yapılandırılıp, kullanılması yetkisini veriyor” denildi.