TÜRKİYE İLE MISIR ARASINDAKİ TİCARET NE KADAR?

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’nin Mısır’la ekonomik ilişkilerini güçlendirmek istediğini belirtti.

Muş, Pazartesi günü Ankara’da düzenlenen Nisan ayı dış ticaret değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ile Mısır arasında diplomatik ilişkilere paralel olarak ticari ve ekonomik bağları da gelecek dönemde güçlendirmeyi planladıklarını söyledi.

Bakan, konuşmasında siyasi anlaşmazlıklara rağmen Mısır’ın Afrika’daki en büyük ticaret ortağının Türkiye olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki diplomatik temaslar son günlerde hızlanırken, normalleşme sürecinin başlamasının sabit bir seyirde devam eden ikili ticaretin ve yatırımların yeniden artmasında önemli bir aşama olacağı ifade ediliyor.

Ticaret hacmi neydi ne oldu?

Türkiye’nin Mısır ile ilişkileri Temmuz 2013’te Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbeyle bozulmuş ve iki ülke arasında siyasi alanda başlayan gerginlik, karşılıklı ticaret başta olmak üzere ekonomik ilişkileri olumsuz etkilemişti.

Nitekim Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacmine bakıldığında özellikle son 3 yıl içinde bariz bir düşüş yaşandığı görülüyor.

Afrika kıtasında Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülke olan Mısır ile ticaret, iki ülke arasında STA’nın imzalandığı 2005 yılında 955 milyon dolardı. Türkiye o yıl 687 milyon dolar ihracat yaparken, ithalat 267 milyon dolar olarak kaydedilmişti. 2001 yılında ise toplam ticaret hacmi yalnızca 513 milyon dolardı.

Muhammed Mursi’nin göreve geldiği yıl olan 2012’de ise ticaret hacmi ilk kez 5 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.

2013 ve takip eden yıllarda ortalama 4 milyar dolar üzerinde gerçekleşen, 2018’de ise yeniden 5.2 milyar dolara yükselen ikili ticarette Türkiye’nin ihracatı söz konusu yılda 3.1 milyar dolar olurken, ithalatsa 2.2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2018 yılı sonrası diplomatik ilişkilerdeki gerilemeye bağlı olarak düşüş kaydeden ticaret hacmi, 2019 ve 2020 yıllarında 4.8 milyar dolar civarında seyretti.

GRAFİK: https://ticaret.gov.tr/data/5f0d69cc13b8769ff05749b4/MISIR%20ÜLKE%20PROFİLİ.pdf​​​​​​​

Türkiye’nin Mısır ile Ticareti (milyon dolar)

Türkiye’nin yeri nerede?

Mısır’ın ülkelere göre ihracatına bakıldığında 2019 yılında ABD’nin 2.2 milyar dolar ile yüzde 7’lik paya sahip olduğu görülürken, bu ülkeyi 2 milyar dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) takip ediyor.

Türkiye, Mısır’ın ihracatında 2019’da yüzde 6 ile en yüksek paya sahip 10 ülke arasında yer alıyor.

Mısır’ın ülkelere göre ithalatında ise Çin, 12 milyar dolar ile yüzde 15’lik rekor paya sahip.

Çin’in ardından Mısır’ın en fazla ithalat yaptığı ülkeler sırasıyla ABD, Suudi Arabistan, Almanya, Rusya ve Türkiye. Resmi verilere göre Mısır’ın 2019’daki toplam ithalatı içinde Türkiye’nin payı yüzde 5.

Ne alıyor, ne veriyor?

Sanayi ürünleri dışında temel tarım ürünlerini de dışarıdan alan ve dünyanın en fazla buğday ithal eden ülkelerinden biri olan Mısır’ın Türkiye’den en önemli ihraç ürünleri doğal gaz ve pamuk. Ürün grubu olarak ise mineral yakıtlar, mücevher ve plastik ürünler öne çıkıyor.

Mısır’ın ihracatında ise petrol yağları, altın ve ham petrol, toplamın içerisinde en büyük payı bulunan başlıca ürünler.