TÜRKİYE KKTC’YE 40 BİN DOZ AŞI GÖNDERDİ

Türkiye, yeni tip korona virüsle mücadele kapsamında gönderilen 40  bin doz korona virüs aşısı KKTC’ye ulaştı.


Türkiye’den sabahın erken saatlerinde özel uçak ile KKTC’ye 40 bin  aşı daha geldi. Gelen aşılarla birlikte toplam aşı miktarı 140 bine  ulaştı. KKTC Başbakanı Ersan Saner, konuyla ilişkin açıklamasında, “Korona virüs salgını ile mücadelemize yeni bir ivme kazandıracak olan
40 bin doz Sinovac aşısı günün ilk saatlerinde anavatan Türkiye’den  ülkemize gelmiş bulunuyor. Türkiye, aşıya ulaşımda yaşanan tüm  zorluklara rağmen yine Kıbrıs Türk halkına verdiği değeri ortaya  koyarak bizlere 40 bin adet aşı daha sağladı. Böylece, anavatan Türkiye’den ülkemize gönderilen aşı miktarı 140 bine ulaştı. Anavatan Türkiye’ye, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a bir kez daha bu konudaki taleplerimize olumlu  yaklaşımları ve destekleri için halkımız  ve hükümetim adına teşekkür  ediyorum” ifadelerini kullandı.


Alınan aşılardan sonra yapılan başvurulara uygun olarak aşılama  çalışmalarının devam edeceğini ifade eden KKTC Başbakanı Saner,  açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Hedefimiz mümkün olan en kısa süreden halkımızın yüzde 60-70’ini  aşılamak, bu oranı hep devam ettirmek, aşılama çabalarımızı ileri  taşımak ve ekonomik aktiviteleri Kovid-19 öncesi seviyelerine  taşımaktır. Anavatan Türkiye’nin tam desteği ile bu hedeflerimize  ulaşacağımızdan eminim. Ancak halkımızdan ricam, bu hedeflere  ulaşıncaya dek maske, mesafe ve hijyen kuralları ile hükümetimizin  açıkladığı diğer önlemlere harfiyen uyması. Birk olursak, birlik  olursak bu zor süreci en az zararla atlatacağız. Biz Kıbrıs Türkleri  olarak, bugünlere birlik içinde büyük ve başarılı mücadeleler vererek  geldik. Covid-19’la mücadelede de dünyanın en iyilerinden biriyiz. Yine başaracağız.”