Türkiye, Libya’daki iş birliği fırsatlarını değerlendiriyor

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ, TÜRKİYE’NİN LİBYA’DA PETROL VE DOĞAL GAZ ARAMACILIĞINDA İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARINI DEĞERLENDİRDİĞİNİ BELİRTTİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin son dönemde enerji alanında yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dönmez, Türkiye’nin Libya’da petrol ve doğal gaz aramacılığında iş birliği fırsatlarını değerlendirdiğini belirterek, “Biz oradaki çalışmalarımızı Libya milli petrol şirketiyle birlikte yapmayı planlıyoruz.” dedi. Dönmez, Libya’daki petrol ve doğal kaynakların öncelikle oradaki halkın refahı ve kalkınması için kullanılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Bakan Dönmez, Türkiye’nin 2002’den önce altın üretiminin çok az olduğunu belirtti. Altın arama ruhsatlarının kamu ve özel şirketlere 2000’li yılların başında açıldığını anımsatan Dönmez, “2001, 2002’den itibaren, yıllar içinde 33 ton altın ürettik. 2019’da 38 ton üretim gerçekleştirdik. 2020 hedefimiz 45 ton altın üretimi.” ifadelerini kullandı.