Türkiye ve AB tarım sorunlarını diyalogla çözmeye çalışacak

Tarımsal Girdi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Tarım Diyaloğu toplantısında tarımla ilgili konuları görüştüklerini belirterek, “Bir sonraki diyalog toplantısı 2024 yılının ilk yarısında Türkiye’de gerçekleştirilecek.” dedi.

 Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Yüksek Düzeyli Tarım Diyaloğu toplantısında tarımla ilgili konuları ve sorunları görüştüklerini belirterek, “Bir sonraki diyalog toplantısı 2024 yılının ilk yarısında Türkiye’de gerçekleştirilecek.” dedi.

Yumaklı, Brüksel temaslarının ardından Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilciliğinde basın toplantısı düzenledi.

“Türkiye ile AB arasında Yüksek Düzeyli Tarım Diyalog toplantısının ikincisini bugün gerçekleştirmiş olduk.” diyen Yumaklı, toplantının birinci bölümde AB Komisyonu Tarımdan Sorumlu Üyesi Janusz Wojciechowski ve ekibiyle görüştüklerini söyledi.

Yumaklı, toplantının ilk kısmında Türkiye’de ve AB’de tahıl durumu, gıda ticaretindeki engellerin aşılması, coğrafi işaretler konusu, IPARD destekleri, gıda güvenliği ve Türkiye ile AB arasındaki iletişimin işbirliğinin her platformda devam etmesi olmak üzere 6 başlığı ele aldıklarını anlattı.

Diyalog toplantısının bir önemli özelliğinin tarım iş dünyasının da muhataplarıyla bir araya gelecek bir ortam bulması olduğuna işaret eden Yumaklı, AB’deki tarımsal örgütler ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) yaptıkları sunumları izlediklerini ifade etti.

Yumaklı, “Elbette bu toplantının en önemli özelliklerinden bir tanesi Türkiye ile AB arasındaki diyaloğun artırılmasına dönük tarım kesiminin başlıklarının ve sorunlarının konuşulması oldu. Bir sonraki diyalog toplantısı 2024 yılının ilk yarısında Türkiye’de gerçekleştirilecek.” diye konuştu.