Türkiye’deki Suriyeliler geri dönüş için “rejim değişikliği” istiyor

suriyeliler rejim değişikliği

Türkiye ile Suriye rejimi arasında ilişkilerin normalleşmesi ve sığınmacıların gönderilmesi ile ilgili tartışmalar sürerken, geri dönüşe dair yeni bir araştırma raporu yayımlandı.

İstanbul’da da merkezi bulunan Harmoon Araştırmalar Merkezi, Türkiye’deki Suriyelilerin geri dönüş konusundaki tutumlarını ortaya koyan son anketin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Daha önce Halep ve Mardin Artuklu üniversitelerinde ders veren Doç. Dr. Abdulnasır el Casim’in yürüttüğü çalışma kapsamında İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay başta olmak üzere Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde bini aşkın katılımcıyla anketler yapıldı.

Çalışmaya göre Türkiye’deki Suriyelilerin büyük çoğunluğunun geri dönme kararında, ‘siyasi durumun’ etkili olduğu gözlenirken, katılımcıların yüzde 80’inin Suriye’ye temelli geri dönüşü “ülkedeki rejim değişikliğine ve haklarındaki güvenlik soruşturmalarının tamamen kaldırılmasına” bağladığı tespit edildi.

Türkiye’deki Suriyelilerin geri dönme veya üçüncü bir ülkeye göç etme kararında ayrıca yasal izin olmadan çalışmak, düşük ücretler, zorlu çalışma koşulları ve toplumsal ayrımcılık gibi faktörlerin de etkili olduğu belirlendi.

Anket çalışması, Suriyelilerin çözüm konusundaki belirsizlikten dolayı kendi ülkeleri ve Türkiye dışında üçüncü bir ülkeye göç etmeyi, şu an için Suriye’ye dönmekten daha mantıklı bulduğunu da gözler önüne serdi.

Öte yandan gerekli düzen, iş fırsatları, hizmet ve merkezi bir otorite sağlandığı takdirde Türkiye’nin kontrolü altında bulunan kuzey bölgelere dönmeyi kabul edenleri oranı ise yüzde 25 oldu.

İdlib, Barış Pınarı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerindeki istikrarsızlık, merkezi otoritenin olmayışı, rekabet halindeki grupların kontrolü ve iş fırsatlarının bulunmayışı Suriyeliler arasında ülkenin kuzeyine gönderilme konusunda endişe yaratırken, bu konuda kaygı duyanların oranı yüzde 74 olarak kaydedildi.

Harmoon Araştırmalar Merkezi, yapılan anketin büyük oranda gerçek tercihleri yansıttığını belirterek, söz konusu çalışmanın “Suriyelilerin ülkelerine geri dönmeyi hiçbir şekilde istemediklerine dair abartılı iddialara da aykırı olduğuna” dikkat çekti.