UEFA ve FIFA, Avrupa Süper Ligi kurulmasını engelleyerek AB rekabet kurallarını ihlal ettiler

Avrupa Süper Ligi

Avrupa Birliği’nin en üst mahkemesi, futbolun yönetim organları UEFA ve FIFA’nın, ayrılıkçı Süper Lig’i engellemeye çalışarak AB rekabet kurallarını ihlal ettiğine karar verdi.

Adalet Divanı yaptığı açıklamada, “Süper Lig gibi kulüpler arası futbol müsabakalarının önceden onaylanmasına ilişkin FIFA ve UEFA kuralları AB hukukuna aykırıdır” dedi ve bunların AB rekabet hukukunu ve hizmet sunma özgürlüğünü ihlal ettiğini ekledi.

Mahkeme, iki futbol organizasyonunun, kuralları “şeffaf, objektif, ayrımcı olmayan ve orantılı” olmadığı için rakip lige baskı uyguladıklarında “hakim pozisyonlarını kötüye kullandıklarını” söyledi.

Hakimler, Real Madrid ve FC Barcelona tarafından desteklenen Süper Lig yasal mücadelesinin son detaylarını karara bağlayacak olan Madrid mahkemesine AB hukuku konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Avrupa’nın önde gelen bir düzine futbol kulübü Nisan 2021’de Süper Lig’i kurdu ancak taraftarların, yüksek profilli oyuncu ve antrenörlerin, diğer kulüplerin ve politikacıların iki gün süren şiddetli muhalefetinin ardından birkaç kulübün çekilmesiyle proje çöktü.

Mahkeme ayrıca Avrupa Komisyonu’nun Uluslararası Paten Birliği’nin iki patencinin rakip turnuvalara katılmasını engellemesinin yanlış olduğu yönündeki kararını da destekledi.

Yargıçlar ayrıca Royal Antwerp Futbol Kulübü’nün, takımdaki yerlerin yerel eğitimli oyunculara ayrılmasını öngören UEFA kurallarını iptal etme talebini de haklı buldu.

Mahkeme, kuralın diğer AB ülkelerinden oyunculara karşı “dolaylı ayrımcılığa yol açabileceğini”, ancak UEFA’nın yine de kuralların işe alım ve eğitimi teşvik etme konusunda orantılı olduğunu gösterebileceğini söyledi. Yine, yargıçların tavsiyeleri Brüksel’deki mahkemenin nihai kararını belirleyecek.