UĞUR ŞAHİN: GEREKİRSE YENİ MUTASYON VİRÜSE KARŞI BİR AŞIYI GELİŞTİRMEYE BAŞLAYABİLİRİZ

Alman BioNTech’in kurucu ortağı Uğur Şahin, İngiltere’de mutasyon  virüsün tespit edilmesine ilişkin, “Yeni mutasyon virüse karşı bir  aşıyı geliştirmeye başlayabiliriz. Teknik olarak 6 hafta içinde yeni  bir aşı hazırlayabiliriz” dedi.


Dünya genelinde etkili olan korona virüs salgını etkisini  sürdürürken, İngiltere’de mutasyon korona virüsün görüldüğünün ve  hızla yayıldığının açıklanması başta Avrupa ülkelerinde endişeye neden  oldu. Korona virüse karşı geliştirilen aşıların bazı ülkelerde yaygın  kullanım izinlerinin alınması ve aşılamanın başlamasının ardından  aşıların mutasyon virüs üzerindeki etkisi de tartılmaya başlandı.


ABD’li ilaç firması ve Alman BioNTech tarafından geliştirilen aşılar  yapılırken, BioNTech mutasyon virüse ilişkin açıklama yaptı. BioNTech’in kurucu ortağı Uğur Şahin, korona virüse karşı geliştirilen  aşının, İngiltere’de tespit edilen mutasyon virüse karşı da “büyük  ihtimalle” etkili olacağını ancak mutasyon virüse karşı aşının da 6  hafta içinde hazırlanabileceğini sözlerine ekledi. Şahin, “Bilimsel  olarak, geliştirilen aşının bağışıklık tepkisinin mutasyon virüsle de  baş edebilmesi kuvvetle muhtemel. Ancak gerekirse, yeni mutasyon  virüse karşı bir aşıyı geliştirmeye başlayabiliriz. Teknik olarak 6  hafta içinde yeni bir aşı hazırlayabiliriz” ifadesini kullandı.