“VE ARAPLAR MARS’A ULAŞTI”: BAE “UMUDU” İÇİN NE KADAR HARCADI?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından Mars’a gönderilen insansız uzay aracı Salı akşamı kızıl gezegenin yörüngesine girdi.

Körfez ülkesi, böylece “Mars’a ulaşan ilk Arap ülkesi” olarak tarihe geçti. 

BAE’nin Arapça’da umut anlamına gelen “Amal” adını verdiği uzay aracı, 204 gün ve 480 milyon km’den fazla bir süre sonra Mars yörüngesine ulaştı.

Uzay misyonunun başarıyla tamamlanması ülke genelinde büyük bir coşkuyla kutlanırken, sosyal medyada “Araplar Mars’ta” etiketi büyük ilgi gördü.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise ülkenin bu başarısını resmi sosyal medya hesabından, 10. yüzyıl ünlü Arap şairi Al Mutannabi’nin bir şiirinden “Eğer şeref arıyorsan yıldızlardan daha azıyla yetinme” mısrasıyla tebrik etti.

Yaklaşık 200 milyon dolarlık “Amal” projesi, Mars’ta bir yıla tekabül eden 687 gün boyunca kızıl gezegen hakkında bilgi toplayacak ve dört mevsim boyunca gezegenin hava durumunu inceleyecek. 

BAE’nin “Umudu”

BAE, Milli Uzay Ajansı’nın uzaydaki ilk misyonuna Arapçada “umut” anlamına gelen “Amal” ismini vermişti.

Ülke her ne kadar milli uzay programı kapsamında önemli yatırımlar ve çalışmalar yapsa da Mars’a gönderilen misyon tam anlamıyla milli değil.

ABD’de inşa edilen uzay aracının fırlatılması geçtiğimiz yıl Japonya’da yapıldı. Ülke kendi kaynaklarıyla ve mühendisleriyle tamamen yerli bir program yürütmek için yoğun bir çaba içinde.

Ulusal Uzay Programı’nı 12 Nisan 2017 tarihinde açıklayan BAE, bu çerçevede uzay araştırmalarında uzmanlaşmış yerli kadrolar yetiştirmeyi planlıyor. Körfez ülkesi 2117 yılına kadar kızıl gezegende ilk yerleşimi inşa etmeyi amaçlıyor.

Uzayın, ekonomik büyümenin itici gücü olarak BAE ekonomisinde önümüzdeki 50 yıl içinde önde gelen sektörlerden biri olması bekleniyor

Uzay yatırımları ile ilgili uluslararası danışmanlık şirketi Euroconsult verilerine göre BAE, 2018 yılında uzaya 383 milyon dolar para harcadı.

Bu rakamın, ABD’nin yaptığı yaklaşık 41 milyar dolar veya Hindistan’ın 1.5 milyar dolarlık harcamanın yanında ufak kalsa da Kanada başta olmak üzere pek çok ülkeye göre daha yüksek olduğu kaydediliyor.

Dubai’de “Uzay Mahkemesi” kuruldu

Ortadoğu’da uzaya en fazla yatırım yapan ülke olan BAE, son olarak geçtiğimiz haftalarda uluslararası anlaşmazlıkların çözümü için “Uzay Mahkemesi” (Space Court) kurulduğunu açıklamıştı.

BAE’nin yedi emirliğinden biri olan Dubai’de kurulan ve küresel ölçekte uzayla ilgili davaların görüleceği mahkemede görev yapacak hakimlerin uzay hukuku uyuşmazlıklarında uzman olarak yetiştirileceği belirtildi.

BAE geçtiğimiz yıl Ortadoğu’da “Uzay Yasası” çıkaran ilk ülke olmuş ve ticari uzay faaliyetleri yürütmenin yasal çerçevesini belirlemişti.

Söz konusu adım aynı zamanda özel uzay şirketlerinden ülkeye yatırım çekme amacıyla atılmıştı.