VİRÜS’ÜN ÖLDÜRME ORANI DÜNYADA YÜZDE 4.2 İTALYA’DA YÜZDE 9

Dünya genelinde Covid-19 pozitif vaka sayısı 308 bin 592’e ulaşarak 300 bin sınırını aştı. Ölümcül virüs nedeniyle hayatını kaybeden toplam kişi sayısı ise 13 bin 69’a ulaştı.

Günlük can kaybının yüzlerle ifade edilmeye başlandığı İtalya’da ise bir günde en fazla ölüm gerçekleşti ve sadece İtalya’da hayatını kaybeden kişi sayısı 4 bin 825’e çıktı.

İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı yeni tip koronavirüsün çıkış ülkesi Çin’den fazla. Pekin’in son verilerine göre ülkede toplam 3 bin 261 hasta yaşamını yitirdi.

Salgında “en fazla ölümün kayda geçtiği üçüncü ülke” İran’da ise bin 556 kişi hayatını kaybetti. Ancak ABD’nin yaptırımlarıyla sağlık sisteminin gittikçe zora girdiği İran’da bu sayının giderek artmasından endişe ediliyor.

Türkiye’de ise bu güne kadar 21 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Covid-19 dünyada öldürme oranı yüzde 4,2, ancak bu oran İtalya’da yüzde 9, Almanya’da ise yüzde 0,3. Bu durum nasıl açıklanıyor?

Covid-19’un öldürme oranı neden ülkeye göre değişiyor?

Covid-19 öldürme oranı ülkeden ülkeye değişebiliyor. En yüksek öldürme oranı yüzde 9 ile İtalya’da görülürken, Almanya yüzde 0,3, Güney Kore’de ise yüzde 1,1 ile en düşük oranların olduğu ülkeler.

Bu oranların farklı olmasının birçok sebebi var. Öncellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre virüsün yaşlılarda öldürme oranının yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

İtalya Avrupa’nın en fazla yaşlı nüfusun bulunduğu ülke konumunda . Ülkedeki nüfusun yüzde 22’si 65 veya daha yukarı yaşta. Türkiye’de ise 10 kişiden biri 65 yaş ve üzerinde.

Ayrıca bazı ülkelerde epideminin aynı noktada olmadığı gözlemleniyor. Mesela İspanya ve Fransa’da yaşanan vaka ve ölümlere bakıldığında, İtalya’yı 10 günlük bir farkla takip ettikleri ortaya çıkıyor. Yani bu ülkelerde öldürme oranları, gelecek günlerde İtalya’da olduğu gibi yükselebilir.

Bir diğer önemli etken ise testler. Uzmanlar son olarak vakaların hızla tespit edilerek virüsün yayılmasını engelleme yönünde alınan önlemlerin ölümleri engelleyebileceğine dikkat çekiyor. Bu konuda Güney Kore ve Almanya çok sayıda test yaparak ciddi sonuçlar elde etmeyi başardı. Covid-19’lu hastaların ve onlarla temasa geçen kişilerin tespit edilmesi ve karantinaya alınması epideminin büyümesine engel oluyor.

Türkiye’de Covid-19’un öldürme oranı: 2,2%

Türkiye’de ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son açıklamasına göre toplam Covid-19 vaka sayısı 947’ye ulaşırken, 21 kişi hastalıktan hayatını kaybetti. Bu verilere göre koronavirüs Türkiye’deki öldürme oranı yüzde 2,2 civarından.