WALL STREET’İN İLK KADIN BANKA CEO’SU: ‘SÜPER KADIN BASKISI GERÇEKÇİ DEĞİL’

Daha çok takım elbiseli ve kravatlı finansçılarıyla hafızalarda yer eden Wall Street’in dev bankalarından biri, ilk kez bir kadın CEO tarafından yönetilecek.

Eylül ayında Citigroup’un CEO’su olarak atanan Jane Fraser, yeni yıl itibarıyla Michael Corbat’ın yönetimini devralacak. Fraser böylece Bank of America, JPMorgan Chase ve Wells Fargo’nun da aralarında bulunduğu Wall Street’in en büyük bankalarından birini yöneten ilk kadın CEO olacak.

Şimdiden tüm gözler üzerinde olan Jane Fraser, Salı günü Singapur’da bir etkinlikte yaptığı konuşmada iş dünyasındaki cinsiyet eşitsizliğine ve kadınların yaşadığı sorunlara değinerek kişisel deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaştı.

Her şeyi aynı anda istemeyin”

Kadınların üzerinde “süper kadın olmak için yoğun bir baskı olduğunu” söyleyen Fraser, bunun gerçekçi olmadığını belirtti.

Çocuklarının küçük olduğu dönemde McKinsey danışmanlık şirketinde beş yıl yarı zamanlı olarak çalışan 53 yaşındaki iki çocuk annesi Fraser, “Her şeye sahip olabilirsiniz ama hepsinin aynı anda olmasını beklemeyin” tavsiyesinde bulundu.

Özellikle gençlerin çok fazla aceleci davranmaması gerektiğini söyleyen CEO, “Kariyeriniz onlarca yıla yayılan bir süreç içinde ölçülecek ve muhtemelen pek çok deneyiminiz olacak. Bu yüzden hayatınızın her döneminden gerçekten keyif aldığınızdan ve en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olun” diye konuştu.

Ekonomi alanında dünyanın en prestijli okullarından olan Harvard Business School’da MBA yapan Jane Fraser, “Her şeyi aynı anda yapmaya ve başarmaya çalışmayın ve kendinize çok fazla baskı uygulamayın” ifadesini kullandı.

Citi’de yaklaşık 16 yıl boyunca grubun yatırım ve özel bankalarında, ipotek işlerinde ve Latin Amerika’daki operasyonlarında görev alan yeni CEO, bu görev çeşitliliğinin kendisini farklı alanlarda zenginleştirdiğini ve gelecekte üst düzey pozisyonlar için hazırladığını ifade etti.

Salgın sürecini iyi yönettik”

Konuşmasında bankanın Covid-19 salgını sürecindeki performansına da değinen Citigroup yeni CEO’su Jane Fraser, “Ciddi bir sağlık krizinin ortasındayız, şayet çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini ilk sıraya koymasaydık ve hayatlarında neler olduğunu anlamasaydık banka olarak çok kötü bir iş çıkarmış olurduk” yorumunu yaptı.

Fraser, bu sözlerle bankasının sağlık ve çocuk bakım yardımı, ek izinler ve yılda 60 bin doların altında kazanan çalışanlar için 1.000 dolarlık teşvik ödülleri gibi desteklerine işaret etti.

Tüm bu desteklerin geri dönüşünün ‘harika’ olduğunu dile getiren Fraser, “Çalışanlar kendilerini ne kadar güvende ve rahat hissederse müşterilere de o kadar iyi hizmet verir” değerlendirmesini yaptı.

2019 yılı sonu itibarıyla S&P 500 endeksinde yer alan en büyük Amerikan şirketlerinde yalnızca 31 kadının üst düzey pozisyonlarda bulunduğu kaydedilirken, bu kişiler arasında banka yöneticisinin bulunmaması ülkede eleştiri konusu olmuştu.