Wall Street’in önde gelen isimlerine göre küresel ekonomi için kötümser olmamak zor

wall street kripto para

Wall Street’in önde gelen bankacıları, ABD’deki seçimler, para politikaları ve Orta Doğu’da tırmanan gerilimler nedeniyle önümüzdeki yıl küresel ekonominin görünümü konusunda kötümser olduklarını belirttiler.

Habere göre, Bridgewater Associates LP’nin kurucusu Ray Dalio, “Para politikalarının dünya üzerinde daha büyük etkileri olacak, bu konuda iyimser olmak zor” dedi. Yaklaşan ABD seçimlerinin zenginlik ve güçle ilgili uzlaşmaz farklılıklarla ilgili olacağını da sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan’ın Gelecek Yatırım Girişimi’nin ilk gününde düzenlenen bir panelde konuşan CEO’su Jane Fraser da bu yorumları yineledi. Fraser, “Burada İsrail’deki terör saldırısı ve o zamandan bu yana gelişen olayların arka planında oturuyoruz ve bu son derece üzücü. Bu yüzden biraz kötümser olmamak zor”

BlackRock Inc. CEO’su Larry Fink, Federal Rezerv’in “faiz oranlarını daha uzun süre yükseltmek zorunda kalacağını”, bunun da 2025 yılına kadar yumuşak ya da sert bir iniş olabileceği anlamına geldiğini söyledi. Fink, 2024 yılında ise ne yumuşak ne de sert iniş beklemediğini vurguladı.

Fink, “Bu bana 70’li yılları hatırlatıyor, 70’li yıllar kötü politikalarla ilgiliydi, bugün yine kötü politikalarla, büyük bir makro değişimle ilgili . ABD’deki tüketici gücü rahatlatıcı olsa da, Avrupa’da olduğu gibi dünyanın diğer bölgeleri çok daha “şiddetli rüzgarlarla” karşı karşıya” dedi.

Günün ilerleyen saatlerinde yapılacak diğer oturumlarda Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, Aramco CEO’su Amin Nasser ve TotalEnergies, Engie ve Vale’nin patronları yer alacak.

Kaynak: Foreks Haber