WE ARE SOCIAL: DİJİTAL REKLAM HARCAMALARI 400 MİLYAR DOLARI AŞACAK

Nüfusun büyük bir bölümünün aktif internet kullanıcısı olduğu Türkiye’de faaliyet gösteren işletmeler, dijital pazarlamaya  yaptıkları yatırımları artırıyorlar.

Statista tarafından açıklanan  veriler, dünyada dijital reklam harcamalarının hızla arttığını, yıl  sonuna kadar bu harcamaların 384 milyar doları aşacağına işaret  ediyor. Statista tarafından açıklanan verilere göre, 2021’de pazar  hacminin 435 milyar dolara çıkması öngörülüyor.

Günde 7,5 saat internetteyiz

We Are Social 2020 verilerine göre, nüfusu 82 milyonu aşan
Türkiye’de 62 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam, nüfusun  yüzde 75’ine karşılık gelirken, 54 milyon kişi aktif olarak sosyal  medyayı kullanıyor. Ülkemizde kullanıcı bazında günde ortalama 7,5  saat internete bağlı kalınıyor. Bu durum, markaları arama motorlarında  üst sıralarda çıkmak ve kolay bulunmak için reklam vermeye yöneltiyor.
Türkiye gibi tüketicilerin dijital ortamı sık kullandığı bir ülkede  dijital mecralar büyük ve önemli bir pazar haline geliyor. KOBİ’ler  başta olmak üzere birçok işletme, dijital pazarlamada doğru stratejiyi  belirleme ve etkili adımlar atma konusunda çaba gösteriyor.

Tüketiciye dijitalde ulaşamayan işletmelerin geleceği yok

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yaş ortalamasının
30 olduğu Türkiye’de, yaş grubuna paralel olarak sosyal medya  kullanımının yoğun olduğuna değinen EG Bilişim Teknolojileri CEO’su
Gökhan Bülbül, Avrupa’da sosyal medya kullanım oranına bakıldığında
Türkiye’nin ilk sıralarda yer aldığını kaydediyor. KOBİ’lerin dijital  pazarlama sayesinde sektör fark etmeksizin potansiyelini artıracağının  da altını çizen Bülbül, “Küresel ve yerel tüm veriler dijital  pazarlama yapmayan şirketlerin rekabette geride kaldıklarını, pazar  paylarını kaybettiklerini gösteriyor. EG Bilişim Teknolojileri olarak
Türkiye pazarındaki küçük ve orta ölçekli işletmeleri, hedeflerine  hızlı şekilde ulaştırıyoruz.” bilgisini veriyor.

Vakit harcamada 7. sıradayız

Türkiye, We Are Social rakamlarına göre, dünya sıralamasında  internet erişiminde 31. sırada yer alırken, internette geçirilen vakit  sıralamasında 7. sıraya yükseliyor. Mobil internet kullanımında ise Türkiye 58 milyonun üzerinde kullanıcı ile günde ortalama 4 saat mobil  internet kullanıyor. Türkiye nüfusunun yüzde 94’ü mobil cihazlardan  internet kullanıyor.