Xi Jinping, Çin’in ekonomik toparlanmasının kritik bir aşamada olduğu konusunda uyardı

Xi Jinping, Pekin’deki bir toplantıda, Çin’in ekonomik toparlanmasının geliştiğini açıkladı. Ancak, uluslararası siyasi ve ekonomik zorluklar konusunda içsel döngü ve yapısal sorunlarla karşı karşıya olduklarını da vurguladı.

Ülke, sıkı COVID kontrolleri ve mülkiyet sektöründeki krizin etkisiyle ekonomik toparlanmada zorluklar yaşıyor. Çin hükümeti bu zorlukları yenmek adına, aşamalı olarak mali teşvikleri artırma yoluna girmiş durumda. Hükümet, faiz oranlarını düşürerek ve 140 milyar dolar değerinde tahvil ihraç ederek, ekonomik canlanmayı desteklemeyi amaçlıyor.

Komünist Parti Politbürosu, ekonomik işlerde proaktif mali politika ve akıllı para politikalarının devam etmesini vurgulayarak toplandı. Ekonomistlere göre, 2024 için %5’lik GSYİH büyüme hedefi belirlendi. Ancak mega teşvik beklentisine dair sadece uyarılar yapıldı.

HSBC, konut piyasasını canlandırmaya yönelik politikaların yanı sıra mali destekte bir artış beklediğini ifade ederek, para politikasının olası bir uyum içinde devam edeceğini belirtti. Ekonomist Xin, Çin’in iç talep toparlanmasını desteklemek için ekstradan önlemlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Politbüro, yeni yılda yolsuzlukla mücadelede konusunda çok daha fazla çaba gösterilmesini istediğini belirtti. Politbüro özellikle de yerel hükümet yetkililerini hedef alan “sinekler ve karıncalar” tabirine vurgu yaptı.

(Kaynak: Financial Times)

Çeviri: Yavuz Donat