YABANCILAR GEÇEN YIL ÇİN’E REKOR DÜZEYDE PARA AKITTI

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken yabancı yatırımcılar Çin’e rekor düzeyde para akıttı.

Salgının etkilerini geride bırakmaya başlayan Çin, geçen yıl her zamankinden daha fazla yabancı yatırım çekti. Salgınla geçen 2020’de büyüyen tek ekonomi olan Çin’e yabancıların geçen yıl rekor miktarda para yatırdığı kaydedildi.

Emlak yatırım şirketi JLL tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz yıl yabancı yatırımcılar özellikle başkent Pekin’deki ticari gayrimenkul anlaşmalarının üçte birinden fazlasını oluşturdu.

JLL Kuzey Çin bölgesi sermaye piyasaları kıdemli müdürü Michael Wang, Çin’in dünyadaki diğer büyük piyasalara kıyasla daha erken toparlanma belirtileri göstermesi sayesinde “Pekin’in yabancı yatırımcılar için güçlü bir seçim olmaya devam edeceğini” söyledi.

Yabancı yatırımcıların Pekin ticari emlak piyasasındaki işlem paylarının kademeli olarak arttığı belirlenirken,JLL’ye göre 2018’de yüzde 22 civarında olan oran 2019’da yüzde 30’a, 2020’de ise yüzde 35’e yükseldi.

Doğrudan yabancı yatırımlarda rekor artış

Öte yandan doğrudan yabancı yatırımlar bazında yapılan ölçümler, uluslararası firmaların 2020’de Çin’deki projelere daha fazla para yatırdığını da ortaya koydu.

Resmi verilere göre Kasım ayı itibarıyla 2020’de Çin’e yapılan doğrudan yabancı yatırım miktarı önceki yılın aynı dönemine göre artarak 129,4 milyar dolara ulaştı. 

Wind Information’ın verilerine göre Çin’e doğrudan yabancı yatırımlar 2018’de yaklaşık 135 milyar dolarken 2019’da bu rakam 138,1 milyar dolar olarak ölçüldü. 

Finansal piyasalarda da geçen yıl yabancı yatırımcıların Çin tahvili alımlarını ikiye katladığı ve 1,1 milyar yuanlık tahvil alımı ile 2020’de rekor kırıldığı belirtildi. 

Çin hükümetinin gerek uluslararası projelerde gerekse yerli finans piyasalarında daha fazla yabancı sermaye çekme hedefinin söz konusu trendi uzun dönemli hale getirmesi bekleniyor.