Yatırımcılar, faiz oranlarının uzun bir süre boyunca yüksek kalacağı beklentisinden vazgeçiyor

new york stock exchange

Küresel tahvil piyasalarında bu hafta yaşanan yükseliş, yatırımcıların aylardır ABD ve diğer ülkelerdeki faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı varsayımını yıktı.

Ağustos ayından bu yana ilk defa, dünya genelinde borçlanma maliyetlerini yansıtan 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi %4’ün altına düştü. Faiz beklentilerini yansıtan iki yıllık getiri ise Mayıs ayından beri en düşük seviyeye geriledi.

Son günlerde diğer devlet tahvili piyasalarında da çarpıcı bir değişim yaşandı.Almanya’nın 10 yıllık tahvil getirisi, fiyat artışına rağmen dokuz ayın en düşük seviyesine gerileyerek, piyasada belirgin bir değişikliğin işaretçisi oldu.

Fed Başkanı Jay Powell, Federal Rezerv’in borçlanma maliyetlerini yükselteceğini ve 2024’te faiz indirimi yapabileceğini açıkladı. Yaşanan bu gelişme ise, piyasalarda dalgalanmaya yol açtı. Powell, gösterge faiz oranının sıkılaştırma döngüsü için, zirvede veya zirveye yakın olabileceğini vurgulayarak belirsizliği artırdı.

Invesco’nun baş global piyasa stratejisti Kristina Hooper, “Daha uzun, daha yüksek” ifadesinin artık geçerli olmadığını belirtti. Hooper yaptığı açıklamada; “Powell bu hafta mezar taşını yazdı” dedi.

Kasım ayının başlarında, Merkez Bankalarının enflasyonu kontrol etme çabaları; Piyasaların borçlanma maliyetlerinin uzun bir süre daha, yüksek seyretmesine yönelik bir hazırlık sürecine neden oldu.

 Son haftalarda, ekonominin soğumasına dair işaretler ve daha düşük fiyat artışı verileri bu endişelerin hafiflemesine yardımcı oldu. Bu sayede, tahvil ve hisse senedi piyasaları yükseldi. Ancak Çarşamba günü Fed’in yayınladığı “nokta grafiği” projeksiyonları, birçok kişi tarafından “daha uzun süre daha yüksek” döneminin sona erdiğinin en resmi işareti olarak algılandı.

Cuma günü, yatırımcılar 2024’te ABD’nin faizleri altı kez düşüreceği beklentilerini piyasalara yansıtmıştı.

Bu tahminlere göre, dünyanın en büyük ekonomisinde borçlanma maliyetlerinin mevcut %5.25 ila %5.5 aralığından yaklaşık %3.9’a düşeceği öngörülüyor. 

JPMorgan Asset Management’ın baş yatırım yetkilisi Bob Michele, “Fed’den gelen parasal genişleme politikalarının dönüşü, tahvil piyasasında hızlı ilerleme sinyali veriyor.” diyerek, ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

(Kaynak: Financial Times)

(Çeviri: Yavuz Donat)