YENİ ZELANDA’DA ‘TARİHİ’ SEÇİM: İLKLERİN MECLİSİ OLACAK

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in liderliğindeki İşçi Partisi, cumartesi günü yapılan genel seçimlerden zaferle çıktı.

Sandıkların yüzde 98’inin sayımının tamamlandığı seçimlere göre oyların yüzde 49’unu alan İşçi Partisi, 120 üyeli parlamentodaki 64 sandalyeyi kazandı.

Ana muhalefetteki Ulusal Parti oyların yüzde 26,9’unu alarak 35 sandalyeye sahip olurken, geriye kalan 21 sandalye dört parti arasında paylaşıldı. 

Seçim sonuçları, 1996 yılından bu yana koalisyon hükümetleriyle yönetilen ülkede ilk kez bir partiye tek başına iktidar yolunu açmış oldu.

Partinin meclisteki sandalyelerinin yarısından fazlasını kadın vekillerin oluşturması dikkat çekerken, ülkede Afrikalı, Latin Amerikalı ve Sri Lankalı milletvekillerinin meclise girmesiyle bir ilke daha imza atıldı.

Parlamentodaki kadın oranının ‘tarihi bir rekora’ işaret ettiği belirtilirken, seçim sonrası mecliste çok daha çeşitli, renkli ve kapsayıcı bir yapı oluşacağı ifade ediliyor. Seçim sonrası yeni parlamentonun aynı zamanda ülke tarihinde en fazla LGBT üyesine sahip parlamento olacağı da aktarılıyor.

İkinci döneminde toplumsal eşitsizlikle daha güçlü mücadele sözü veren Başbakan Jacinda Ardern, destekçilerine yaptığı zafer konuşmasında “Yeni Zelanda, İşçi Partisi’ne son 50 yılın en büyük desteğini gösterdi” diye konuştu.

Yeni Zelanda’daki cami saldırıları sonrasında gösterdiği tavırlarla dünyanın dikkatlerini üzerine toplayan Başbakan Ardern, ülkesinin koronavirüs salgınıyla mücadelesindeki başarısıyla da pek çok kesimden takdir toplamıştı.