YENİ ZELANDA’DAN DÜNYADA İLK: FİNANS ŞİRKETLERİ İÇİN “İKLİM YASASI” ÇIKTI

Yeni Zelanda, finans kurumları için “iklim yasası” çıkararak dünyada bir ilke imza attı.

İklim değişikliğinden sorumlu bakan James Shaw yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda’da bankaların, sigortacıların ve yatırım şirketi yöneticilerinin “iklim değişikliğinin, faaliyetleri üzerindeki etkilerini rapor etmelerini zorunlu kılan yasanın çıkarıldığını” açıkladı.

Yasaya göre toplam varlıkları 1 milyar Yeni Zelanda dolarından (700 milyon ABD doları) fazla olan tüm ilgili kurum ve kuruluşlar konuyla ilgili beyanat vermek zorunda olacak.

Bakan Shaw yaptığı açıklamada, “Finans sektörü, yatırımlarının iklim üzerindeki etkisini bilmedikçe 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmamız imkansız” dedi.

Yasanın, iklim ve çevre ile ilgili riskleri ticari karar alma mekanizmalarının merkezine yerleştireceğini belirten Bakan, yasa sayesinde finans şirketlerinin iklimle alakalı riskleri nasıl yöneteceklerini açıklamakla yükümlü olacaklarını kaydetti.

Yeni Zelanda’nın en büyük 200 şirketi ile 1 milyar Yeni Zelanda doları eşiğini geçen bazı yabancı firmaların yasanın kapsamına gireceği aktarılıyor.