Yılmaz: Doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı reform adımlarına devam edeceğiz

Cevdet Yılmaz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı reform adımlarına devam edeceğiz” dedi.

Yılmaz, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen “Orta Vadeli Program Çerçevesinde Türkiye ve İstanbul Ekonomi Gündemi” başlıklı toplantıda iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi. 

Yılmaz, benzer bir istişare sürecini çalışan kesimini temsil eden sendikalarla da OVP öncesi yapmayı planladıklarını belirterek, “Böylece Eylül ayında kamuoyuyla paylaşacağımız OVP ve akabinde 12.Kalkınma Planı ve yine Eylül-Ekim ayında Meclis’e sunacağımız Merkezi Yönetim Bütçe süreçlerine özel sektör ve çalışan kesimlerin öneri ve beklentileri, yönetişim anlayışı içinde yansımış olacaktır.” diye konuştu.

Fiyat istikrarıyla birlikte makro finansal istikrarın devamı için çalışmalara devam ettiklerdine işaret eden Yılmaz, “CDS primimiz 418 baz puan gerileyerek 447 baz puan olmuştur. CDS primi hala yüksek ama geçmişe göre oldukça iyi bir düşüş var, önümüzdeki dönem bunu daha da aşağı seviyelere düşüreceğiz.” şeklinde görüş belirtti.

Toplam kredi büyüklüğü 250 milyar doları bulan kredi paketi açıkladıklarını hatırlatan Yılmaz, “Kredilerin tüketimden ziyade üretim, yatırıma yönelmesi için ilave makro ekonomik tedbirler aldık. ” dedi.

Yılmaz şöyle devam etti:

“Serbest piyasa kuralları içinde israfı önleyici, tasarrufları güçlendirici, ekonomide rekabet gücünü ve verimliliği artıracak politikaları uygulamayı sürdüreceğiz.

Önümüzdeki dönemde hedeflerimiz para politikasının yanı sıra, maliye politikası ve yapısal reformlar ile Türkiye’de finansal istikrarı pekiştirmek, istikrar ve güven içinde büyümek, istihdamı artırmak, büyümenin nimetlerini adaletli bir şekilde dağıtarak, cari işlemler açığına sürdürülebilir çözümler getirmektir.

Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı reform adımlarına devam edeceğiz. Yatırım ortamının iyileştirilmesine, ihracatçı ve sanayicilerimiz için finansal imkanların artırılmasına, yerli ve milli teknoloji yatırımlarına özellikle öncelik veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “İstanbul Finans Merkezi’nin uluslararası entegrasyonunu artırarak, finansal piyasalarımızın gelişmesine ve derinleşmesine katkı sağlamasını bekliyoruz. ” diye konuştu.

Yılmaz şunları söyledi:

“Körfez ülkeleri turunda ikili ticaret hacmi ve doğrudan yatırımları artıracak tarihi işbirliklerine imza atıldı. Sadece savunma sanayi, gıdada değil, e pazar sektörü, yenilenebilir enerji ve çığır açan teknolojiler alanında katma değeri yüksek iş alanları oluşacaktır. Finansman imkanlarının artırılması, yerli milli teknoloji yatırımlarına öncelik veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.

Ekonomi programımız belirli disiplin çerçevesinde vatandaşlara ve piyasalara yansıyacak yaklaşımla hazırlanmaktadır. Hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin özel sektörün rolü yüksektir. Katma değer ile görüş ve fikirleriniz ile aktaracağınız önerileriniz etkili olmuş ve olacaktır.”