YURT İÇİ TURİZM RAKAMLARI AÇIKLANDI

Turizm

Mart ayı itibariyle ülkemizde de görülen koronavirüs salgını nedeniyle ülkeler Nisan ayında karantina uyguladı. Yılın 2. çeyreği ekonominin kapalı olması nedeniyle tüm ülkelerde oldukça büyük kayıplar yarattı. Yaz mevsimi gevşetilen karantina ile yılın ilk yarısına göre hareketli geçti, ancak salgın Avrupa ve ABD’de artış hızını son ayda yükseltti ve yılın son çeyreğinde önlemler yeniden artırıldı. Yurt içinde karantina koşulları artırılmadı, ancak hasta sayısındaki yükselişte hızlanma var.

TÜİK, bugün yılın 2. çeyreğini kapsayan Nisan-Haziran döneminde yurt içinde seyahatte bulunan vatandaşın istatistiklerini yayımladı. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan 2. çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 5 milyon 334 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %69,1 azalarak 5 milyon 976 bin seyahat olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 76 milyon 10 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 12,7 gece oldu.

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2020 yılının II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %67,1 azalarak 3 milyar 536 milyon 968 bin TL olarak gerçekleşti. Bu harcamaların %98,0’ını 3 milyar 465 milyon 400 bin TL ile kişisel harcamalar, %2,0’ını ise 71 milyon 568 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 592 TL oldu.

Bu çeyrekte yapılan seyahat harcamalarının geçen yılın aynı çeyreğine göre değişim oranları incelendiğinde en fazla azalış %90,8 ile paket tur harcamalarında, %90,3 ile seyahat öncesi yapılan harcamalarda ve %84,5 ile konaklama harcamalarında oldu.  

Seyahate çıkış amaçlarında ikinci sırada %14,0 ile “gezi, eğlence, tatil”, üçüncü sırada ise ile %5,5 ile “sağlık” yer aldı.

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 59 milyon 481 bin geceleme sayısı ile en çok “arkadaş veya akraba evinde” kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 11 milyon 638 bin geceleme ile “kendi evi”  yer alırken, “otel” 1 milyon 195 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Kaynak: Investing.com