Yürürlüğe giren ikinci el motorlu taşıtlar yönetmeliği değişikliğiyle, bayi ve distribütörler araç satışından kaçınamayacak

Pandemi döneminde çip tedariki sorunlarıyla gündeme gelen, sonrasında ise yüksek enflasyon ve kur hareketliliği gerekçesiyle, otomotiv bayileri ve ikinci el motorlu araç alım satımı yapan iş yerlerinde yaşanan, arzın yetersizliğine bağlı aşırı fiyat artışları Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Resmi Gazete’nin 6 Mayıs 2023 tarihli nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te değişiklik ile söz konusu işletmelerin; stoklarında bulunan aracı satmaktan kaçınması ya da önerilen satış fiyatının üzerinde bir bedelle satma teklifinde bulunması halinde, yetki belgesi iptal edilebilecek.

Söz konusu düzenlemeye yapılan ekle, tüketicinin aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlanması, takas fiyatının piyasa değerinin önemli ölçüde altında belirlenmesi suretiyle ilk tesçil motorlu kara taşıtına ulaşmanın zorlaştırılması durumlarında da yetki belgesi iptaline gidilebilecek.

Yönetmelik gereği yetki belgesi iptal edilen işletmeye ve bu işletmenin sahibinin diğer işletmeleri ile temsilcisi olduğu işletmelere, iptal tarihinden itibaren bir yıl süreyle yetki belgesi verilmiyor.

Yönetmeliğin eski halinde belge iptali, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunun çerçevesinde yapılan satışlar ve Motorlu Kara Taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmelerin, en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı halinde gerçekleşiyordu.