ÇİN’DE BİR İLK YAŞANDI VE BİR İŞLETME ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINI DİJİTAL PARAYLA ÖDEDİ

Dijital para alanında pilot çalışmalarına hız veren Çin’de bir ilk  yaşandı ve bir işletme çalışanların maaşlarını dijital parayla ödedi. 
Söz konusu uygulama, ülkenin kuzeyindeki Hebei eyaletinde yer alan Xiong’an Yeni Kalkınma Bölgesi’nde hayata geçirildi. Dijital maaş, Xiong’an bölgesinde yürütülen ağaçlandırma projesine katılan işçilere  verildi. Yerel makamlardan yapılan açıklamaya göre, söz konusu dijital  maaş, dijital yuan şeklinde dağıtıldı ve ilave işlem ücreti ödenmedi,  ayrıca dağıtım süreci daha güvenli şekilde yürütüldü.
Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, dijital yuan uygulaması  için belirlenen ilk pilot bölgelerden biri olan Xiong’an Yeni Kalkınma Bölgesi’nde, 2019 yılında dijital yuan uygulaması başlatılmıştı.
Mevcut durum itibarıyla, dijital yuan, bölgede yaşayan insanların  günlük yaşamının önemli bir parçası haline geldi. Dijital yuan, yeni  enerjili araçların şarj istasyonlarından, süpermarketlere, otellerdeki  yeme-içme ve konaklama gibi geniş bir alanda kullanıma sokuldu.
Çin Xiong’an Grubu Dijital Kent Bilimi ve Teknolojisi Şirketi Genel Müdürü Wang Zhen, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: Xiong’an Yeni Kalkınma Bölgesi’nin inşası kapsamında dijital yuan daha geniş  alanlarda uygulanacak. Bu uygulamanın bölgedeki dijital kent inşasına, akıllı kamu hizmetlerine ve dijital ekonomide yenilik yaratılmasına  destek sağlaması bekleniyor.”

Dijital yuan uygulanan pilot bölgelerin sayısı 11’e çıktı

Çin, hızla dijitalleşen ekonomiye ayak uydurmak maksadıyla 2019’da  dijital para biriminde pilot uygulama başlattı ve böylece bu  uygulamayı hayata geçiren ilk büyük ekonomi oldu. Beijing, Shenzhen, Chengdu, Xiong’an Yeni Kalkınma Bölgesi ve Suzhou gibi pilot  uygulamaların ardından geçen ekim itibarıyla da Shanghai, Hainan, Changsha, Xi’an, Qingdao ve Dalian’de dijital yuan kullanımı  arttırıldı. Mevcut durumda, ülke çapında dijital yuan uygulaması için  oluşturulan pilot bölgelerin sayısı 11’e çıktı. Çin’de 260 milyon RMB’den (40 milyon dolar) fazla dijital paranın dolaşımda olduğu  tahmin ediliyor.
Çin, uzun süredir nakitsiz toplum çalışmaları yürütüyor. 2019 yılında Çin’deki her beş ödemeden dördü mobil ödeme sistemleri WeChat Pay ve Alipay ile yapıldı. Çin dünyanın en çok mobil ödeme platformlarına  sahip ülkesi. Bu bağlamda, Çin’de dijital yuanın geniş boyutta  kullanıma sokulması için de zemin hazır.

Dijital yuanın geliştirilmesi stratejik anlam taşıyor

Uzmanlara göre, dijital yuanın geliştirilmesi, yuanın  uluslararasılaştırılmasına fayda getirecek ve Çin’in finansal rekabet  gücünün artmasına yardımcı olacak. Ayrıca dijital yuanın  kullanılmasıyla paranın dolaşım maliyeti azalırken, para kullanımının  kolaylığı da arttı. Yönetim bakımından ise, dijital yuan kaynağının  takip edilebilmesi özelliğine sahip olduğu için kara para aklama veya  terörle ve yolsuzlukla mücadele gibi alanlarda da önemli rol  oynayabilecek.
Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang konuyla ilgili yaptığı bir konuşmada,  dijital paranın geliştirilmesinin ve kullanılmasının, dijital  ekonominin hızla geliştiği bir zeminde halkın resmi para birimine  yönelik taleplerinin daha verimli şekilde karşılanmasına, perakende  satışlardaki ödemelerin kolaylığı ile güvenliğinin arttırılmasına ve Çin’in dijital ekonomisinin gelişiminin hızlanmasına yardımcı  olacağına işaret etti.