HAFTANIN ARDINDAN VE GELEN HAFTAYA BAKIŞ…

Şubat ayının son haftasına girerken bizim piyasanın özelinde geçtiğimiz haftanın iki önemli başlığı vardı biri TCMB’nin PPK toplantısı ve faiz kararı, diğeri de 19 Şubat tarihli Fitch’in değerlendirmesiydi.

TCMB toplantısı sonuçları piyasa beklentisi dahilinde gerçekleşirken, banka politika faizi yüzde 17’de sabit bıraktı. Sürpriz ise Fitch tarafından geldi. Piyasa beklentisi notta ve görünümde bir değişim olmaması yönündeydi. Oysa gerçekleşmede görünümün negatiften durağana yükseltildiğini gördük. Bilindiği üzere şu anki notlamalarda yatırım yapılabilir ülke statüsünden oldukça uzakta kalmaya devam ediyoruz. 2013 yılında yatırım yapılabilir statüyü gördüğümüzde piyasalar N noktasına ulaşmışlardı ve geçtiğimiz Kasım ayı başındaki ekonomi yönetimi değişimine kadarda diğer uç noktaya ulaşmıştık. Son 4 aydır piyasalarda normalleşme rüzgarları esmeye devam ediyor. TCMB’de gelen açıklamalar bu sürecin devam edeceğine işaret etmektedir. Borsa ve kur açısından geçtiğimiz haftayı değerlendirdiğimizde 1575,70 ile 1522,08 puan arasında dalgalanan BIST100 endeksi haftayı yüzde 1,42’lik yükselişle 1560,34 puandan tamamlamıştı. Hafta içinde BIST30 ve BIST Bankacılık endeksleri negatif ayrışmaya devam ettiğini izledik. BIST Banka endeksi haftayı kamu bankaları tarafında güçlü performansa rağmen yüzde 2,46 düşüşle 1448,85 puandan tamamlarken BIST30 endeksi de 0,37 düşüş ile 1622,25 puandan kapandı. Dolar/TL tarafında TL güçlenmeye devam ederken haftayı 6,96 seviyesinden kapattı. Yılbaşından bu yana TL yüzde 6,38 değer kazanmış oldu. Euro/TL tarafında ise yılbaşından bu yana yüzde 7,12’lik değer kazanımıyla 8,44 düzeyinden haftayı kapattık. 5 yıllık CDS’lerdeki güçlenmede devam ederken haftayı 286,98 seviyesinden tamamladı.

 

Hazinenin bu hafta pazartesi ve salı günü toplam 5 ihalesi olacak. Bunun dışında veri ajandası oldukça kısır, Pazartesi Kapasite Kullanım Oranı, Perşembe Ekonomik Güven Endeksi ve Cuma günüde Dış Ticaret dengesi verileri açıklanacak.
GEÇEN HAFTANIN ÖNEMLİ BAŞLIKLARI:
• Perşembe günü gözler TCMB’nin faiz kararı üzerindeydi. Banka, piyasanın medyan beklentisi doğrultusunda yüzde 17 olan politika faizinde değişikliğe gitmeyerek sabit bıraktı. Toplantı karar metninde ise şahin konumunu sürdürdü ve uzun müddet sıkı duruşun korunacağı taahhüdünü yineledi. Karar metninde yüksek kredi büyümesinin birikimli etkisiyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisinin devam ettiği vurgulandı. Buna karşılık son dönemde finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte kredi büyümesinin yavaşladığının altı çizildi. İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam ettiği kaydedildi. Bununla birlikte uluslararası emtia fiyatlarında süregelen artış eğilimi ve bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamalarının, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini koruduğu belirtildi. Bu değerlendirmeler sonrası 2021 sonu tahmin hedefi dikkate alınarak enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürüleceği belirtildi. Gerekmesi durumunda en sıkılaştırıcı adımların atılabileceği bir kere daha tekrarlandı. TCMB metninde, kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşana kadar para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürüleceği cümlesi daha önceki metinlere kıyasla ilk defa yer aldı. Hatırlayacak olursak Başkan Naci Ağbal daha önceki konuşmalarında yüzde 5 enflasyon hedefine vurgu yapmıştı. Başkan, sözlü beyanlarında yer verdiği yüzde 5 hedefine Şubat ayı PPK metninde yer vererek duruşunu güçlendirmiş oldu.

• Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) 2021 yılının Ocak ayı verilerini açıkladı. Buna göre, yılın ilk ayında toplam üretim bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 azalarak 106 bin 176 adet, otomobil üretimi ise yüzde 9 azalarak 68 bin 777 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 110 bin 590 adede ulaştı. Ocak ayında otomotiv ihracatı 2020 yılının aynı ayına göre adet bazında yüzde 14 azalarak 77 bin 569 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise yüzde 21 oranında azalarak 48 bin 50 adet oldu.
• Kentsel dönüşümde banka kredisi faiz destekleri yeniden düzenlendi. Buna göre, kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteklerinde, kredi anapara tutarı için belirlenen üst limitler artırıldı. Karar ile hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limit, “güçlendirme kredisinde 50 bin TL’den 80 bin TL’ye, “konut yapım”, “konut edindirme”, “iş yeri yapım” ve “iş yeri edindirme” kredilerinde ise 125 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkarıldı. Bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı ise 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye yükseltildi.
• Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede Çavuşoğlu, Blinken’ı yeni görevi münasebetiyle tebrik etti. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Bakan Çavuşoğlu ve Blinken, bazı bölgesel meseleler ile FETÖ, PKK/PYD, terörizmle mücadele, S-400, Suriye ve Doğu Akdeniz konularını da ele aldı. Mevlüt Çavuşoğlu ve Antony Blinken arasındaki görüşme, yeni yönetim döneminde Ankara-Washington hakkında gerçekleşen ikinci resmi temas oldu. Öte yandan Blinken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikolaos Dendias ile de telefonda görüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Blinken, NATO müttefikleri Yunanistan ve Türkiye arasında süren ön görüşmelere olan desteğini dile getirdi.
• New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde, 23 Şubat tarihindeki jüri seçiminin ardından 1 Mart’ta başlayacağı açıklanan Halkbank davası temyiz engeline takıldı. New York İkinci Bölge Mahkemesi, Halkbank ve New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’ndan, 17 Mart tarihine kadar davayla ilgili dilekçelerini sunmalarını istedi. Bir üst mahkemenin aldığı kararla birlikte, 23 Şubat’ta yapılacak jüri seçimi ve 1 Mart’ta başlayacağı belirtilen seri duruşmalarla ilgili federal mahkemenin kararının durdurulacağı belirtiliyor.
• Japon ekonomisi 2020 yılının dördüncü çeyreğinde 2019’un aynı dönemine göre yüzde 12,7 büyüdü. Ekonomistler ise Ekim – Aralık döneminde GSYİH’ın yıllık yüzde 9,5 büyüdüğünü tahmin ediyorlardı. Japonya Maliye Bakanlığı verilerine göre Ocak ayında ihracat, denizaşırı talepteki istikrarlı toparlanmanın etkisi ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 arttı. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 6,8 artış olması yönündeydi. Japonya’da çekirdek makina siparişleri Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 5,2 arttı. Ekim ve Kasım aylarında artan siparişlerin Aralık ayında yüzde 6,2 azalması bekleniyordu. Japonya’da çekirdek tüketici fiyatları Ocak ayında geçen yılın aynı

dönemine göre yüzde 0,6 geriledi. Aralık ayında ise çekirdek TÜFE yıllık yüzde 1,0 gerilemişti.
• Euro Bölgesi maliye bakanlarının bir araya getiren Eurogroup toplantısında, COVID-19 salgınının yarattığı krizde ekonominin ayakta kalmasına yardım çerçevesinde destekleyici tedbirlerin ihtiyaç olduğu sürece devam etmeleri konusunda anlaşmaya varıldı. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, G7 üyeleri Japonya, Britanya, ABD ve Fransa’nın koronavirüsün vurduğu ekonomilerine mali teşvikleri geri çekmenin zamanının gelmediği konusunda anlaştıklarını açıklandı.
• ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ile büyüme ve istihdamı teşvik edecek politika araçlarını görüştü. Söz konusu görüşmede, Yellen’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını sona erdirme, güçlü küresel ekonomik toparlanmayı destekleme, finansal istikrarı sürdürme ve iklim değişikliği tehdidi de dahil olmak üzere ortak öncelikleri ele aldığı aktarıldı.
• Açıklanan veriler; Almanya’da Şubat ayı ZEW endeksi 59.6 olan beklentileri aşarak 71.2 puan seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’ne ilişkin geçtiğimiz yılın dördüncü çeyrek büyüme verisi ise ekonominin yüzde 5 oranında daraldığını gösterdi. Bu verilerin yanında ABD’den gelen New York Empire State imalat endeksi Şubat ayında 12,1 değeriyle 5 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. 2021 yılına ekonominin nasıl başladığına yönelik sinyal veren Ocak ayı perakende satışlar verisi de piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Koronavirüs teşvik paketinin güçlü etkisi ile data üç ay üst üste düşüş serisini sonlandırarak yüzde 5,3 artış kaydetti. Bu oran aynı zamanda son yedi ayın en yüksek oranına işaret ediyor. Otomobil satışlarının dışarda tutulduğu çekirdek perakende satışlar verisi de yüzde 5,9 oranında artış kaydederek yüzde 1 olan beklentilerin bir hayli üzerinde gerçekleşti. ABD gelen bir diğer önemli veri de Ocak ayına ilişkin ÜFE datasıydı. Açıklanan veri son dönemde güçlenen enflasyon beklentilerine destek verdi ve yıllık bazda yüzde 1,7 oranında artış şeklinde açıklandı. Piyasa beklentisi yüzde 0,9 artış kaydedileceği yönündeydi. İç talebin güçlendiğini gösteren perakende satışlar verisi ve girdi maliyetlerinde artışa işaret eden ÜFE verisi sonrası enflasyon beklentilerinin kuvvetlenmesi ABD tahvil getirilerinde yükselişi beraberinde getirdi. Bu sayede ABD 10 yıllıkların getirisi yüzde 1,33 seviyesinin üzerini test ederken 30 yıllıkların getirisi yüzde 2,11 seviyelerini gördü.
ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, ülkedeki ekonomik koşulların uzun vadeli hedeflerin uzağında olduğunu ve hedeflere ulaşılıncaya kadar destekleyici politika duruşunun devam etmesi gerektiğini ortaya koydu. Genel finansal koşulların destekleyici olmaya devam ettiğine işaret edilen tutanaklarda, “Katılımcılar ekonomik koşulların şu anda Komite’nin uzun vadeli hedeflerinden uzak olduğunu ve bu hedeflere ulaşılıncaya kadar politika duruşunun destekleyici kalması gerektiğini belirtti.” ifadesi yer aldı.

15 Şubat Haftası Türkiye’de açıklanan veriler:

22 Şubat haftasında Türkiye’de açıklanacak veriler

Uluslararası Piyasalar Performans Tablosu:


ABD, Avrupa ve Asya borsalarında karışık bir seyir izlenirken, Avrupa dışında genelde negatif seyirli bir performans sergilendi. En iyi performans yüzde 1,23’lük yükselişle Fransa’nın CAC40 endeksinden gelirken, en zayıf performans son yılların en iyisi olan Nasdaq’dan geldi. Nasdaq haftayı yüzde 1,57’lik düşüşle 13874 puandan tamamladı.
TCMB, 12 Şubat ile biten haftaya ait yurtdışı yerleşiklerin MK portföy gelişmelerini açıkladı.
TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, 8 – 12 Şubat haftasında, hisse senetlerinde 62 milyon dolarlık net satış, DİBS’te ise 128 milyon dolarlık net alış yaptılar. ÖST tarafında da ise 8 milyon dolarlık net alış gerçekleştirdiler. Dolayısıyla, yabancıların 8 – 12 Şubat arası haftalık işlemleri 74 milyon dolar net alış olarak gerçekleşmiştir. Yılbaşından beri ise 12.02.2021 tarihi ile biten hafta itibarıyla hisse senedinde 538mn dolarlık satış, DİBS’te 1.194 milyon dolar alış ve ÖST’de ise 57 milyon dolarlık net alış olmak üzere toplamda 713 milyon dolarlık
giriş yaşanmıştır. 12 Şubat ile biten haftada, yurtdışı yerleşiklerin tahvil-bono piyasasındaki payı yüzde 6,0 iken hisse senedi piyasasında yüzde 46,3 seviyesindedir.

 

BIST100 TEKNİK İNCELEME / HAFTALIK GRAFİK TEKNİK İNCELEME

Haftayı 1560 puan seviyesinden tamamlayan BIST100 endeksi önemli bir eşik olan 1548 üstünde kapanış gerçekleştirmiş oldu. Ayın son haftasına giriyoruz bu nedenle kapanış önem arz edecek. Son 7 haftadır 1 artı bir eksi kapattığımız örüntü bu haftada devam etmiş oldu. Bu örüntüye göre bu haftanın eksi haftası olması beklenmelidir. Bakalım bu süreci Fitch desteğiyle kırabilecek miyiz?, 1555 bu haftanın trend desteği konumunda. Dirençler 1582’de bulunan zirvemiz ve fibonacci hedefimiz 1618. Diğer desteklerimiz 1543 / 1529 ve 1459 ağırlıklı ortalamalardan gelirken 1495 fibonacci desteği konumundadır.

BIST100 Günlük Kapanışlara göre Çizgi grafik incelemesi

Günlük grafik açısından değerlendirdiğimizde; mavi ile çizili uzun vadeli trend kanalının alt bandından destek almaya çalışıyor. Her ne kadar altına inilmiş olsa da tekrar trend içine girmeye çalışan bir grafikle karşı karşıyayız. Tam sınırda üstünde kapattır. 1558 seviyesi çok önemli bu seviyenin üzerinde kalıcılık var. Yukarıdaki hedeflerimiz sırasıyla 15,80 ve 1603 seviyeleri olurken. En önemli destekler 1536 ve 1510 seviyelerinde bulunmakta olup, bu bölgelerin altında satışların sertleşmesi beklenmelidir.

BIST100, 60DK Grafik Analizi

Saatlik grafik açısından 1555 üstünde kapanış önemliydi başarılmış oldu. Yukarıda önümüzde bulunan dirençler 1576/1582/1593 ve 1610 seviyeleri olurken, desteklerimiz ise 1548/1545 seviyesindedir. Bu bölgenin altına inilmemesi gereklidir. İnilmesi halinde 1521 son kale konumunda olup altında satışlar 1466’ya işaret etmektedir.

BIST100 DOLAR BAZLI GRAFİK İNCELEME:


Geçtiğimiz haftayı TL’deki güçlenmeye rağmen 220/225 bandında geçirdik. 225,98 bizim hedeflerimizden birisiydi gerçekleşti. Bu seviyeyi aşabilirsek yukarıda geniş bir alan açılacak hedef 240/245 bölgesi olacaktır. Desteklerimiz 220 ve 215 seviyelerinde bulunmaktadır.

TÜRKİYE ETF’İ TEKNİK İNCELEME

Haftalık Grafik:

Haftalık grafikte 50 haftalık ortalamada aldığı destekle 26,31 seviyesinden başlayan yükselişte 29,4/30,15 bandında haftayı tamamladığımızı gözlemliyoruz. 30,15 seviyesi önemli bölge üstüne atabilirse 32,52 hedefe girecek. Kısa vade desteklerimiz 29,41/28,68/27,77’de bulunmaktadır.

Günlük Grafik:


Günlük grafik açısından incelediğimizde 30,52 fibonacci direnci olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir sonraki dirençler 31,8/32,34 seviyelerindedir. Destekler açısından incelediğimizde 29,45 ve 28,7 bölgeleri karşımıza çıkan ilk önemli desteklerdir. 28,7 altında kapanışlar 27 dolara kadar düşüşü derinleştirebilir.

BIST Bankacılık Endeksi:


Ocak ayında 1654 seviyesini gördüğünden beri satış yiyen bankacılık endeksi bu hafta haber akışları etkisiyle ikili dip tepkisi vermiş gibi görülmektedir. İlk önemli fibonacci direnç seviyesi olan 1449,55 seviyesinin üstü test edilse de haftayı hemen altında 1448 seviyesinden tamamladık. Bankacılık endeksinde sırasıyla 1465 ve 1482 seviyeleri önemli direnç konumunu korumakta olup, hareketin 1482 seviyesini aşması gerekmektedir. Bu seviyeye kadar olan hareketler tepki yükselişi niteliğindedir. 1397 ana destek konumunda bulunurken altına inişlerde 1374 ve 1362 seviyeleri 200 ve 500 günlük ortalamalardan güçlü destek konumundadır.