İLK SWAP AÇIKLAMASI KATAR’DAN GELDİ!

Bir süredir piyasaların gözü-kulağı dışarıdan gelebilecek swap anlaşması haberlerindeydi. Yazımı başlarken ilk haber geldi! Katar ile 5 Milyar Dolar’lık swap anlaşması 15 Milyar Dolar’a yükseltildi. Bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Devamında İngiltere, Japonya ve hatta Çin’den de benzer anlaşma haberleri gelebilir.

Bir süredir oldu olacak, geldi gelecek diye beklenen swap beklentileri nedeniyle Dolar kuru 6.75 seviyesine kadar inmişti zaten. Yani ben Katar haberinin satın alınmış olacağını düşünüyorum. Ama devamında başka ülkelerle de benzer haberler gelirse, bu takdirde kurda sırası ile 6.69 – 6.62 – 6.59 doğru ek geri çekilmeler daha görebiliriz. Şimdilik en iyimser rakam olarak 6.50 seviyelerini düşünüyorum. Ama tekrar ediyorum, görülen 6.75 seviyesi Katar swap anlaşması için yeterli bir destek olabilir. Daha altı için ek swap haberleri beklemeliyiz. Açıkçası Türkiye mevcut yaşanan salgın krizi esnasında önemini koruyan, hatta salgın bitince Çin’e kesilecek fatura sonrasında üretim açısından öne çıkacak bir ülke olacağını düşündüğüm için, ek swap haberlerinin de gelmesi konusunda çok endişem yok.

Swap haberleri TCMB’nın yarın % 8.75 olan haftalık politika faizlerinde 50 baz puan faiz indirimi beklentisini 100 puana doğru arttırabilir.

 

Fitch’ten Bankalara Uyarı!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Halkbank’ın kredi notunu B+’dan B’ye düşürürken, Garanti, Ziraat ve Vakıfbank’ta ise görünümleri durağandan negatife indirildi.

 

BIST 102.800’ü Kıracak Mı?

İşte iki ters haber ve gelişme ile güne başlayacağız. Fitch ve swap birbirine ters etki yaratacak gelişmeler. Ben swap kısmını daha önemli görüyorum. Bu nedenle BIST’in alımlarla güne başlamasını bekliyorum. Ama yine de endeks olarak değil de hisse bazlı hareketlerin daha önemli olacağı görüşündeyim. Endeks olarak ise, 102.838 direncini önemli görüyorum. Bu direnç kırılacak olursa, en az 4 Bin puanlık hızlı bir yükseliş görülmesini, endeksin 106.857 ve üzerindeki 108.774 gap hedefine doğru yükselişin devam etmesini bekliyorum. Lakin bunun yaşanması için dediğim gibi yeni swap haberlerinin de gelmesi gerekir.

 

Çok Sayıda Ürüne Ek Gümrük Vergisi Getirildi!

Bu arada döviz çıkışına set çekmek için 800’den fazla ürüne ek gümrük vergileri getirildi. Sektörleri tam inceleme fırsatı bulamadım ama borsada halka açık şirketleri olanlar için bu karar yeni fiyat yükselişlerinin yaşanmasına neden olabilir.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.

Saygılarımla

Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_