Cenk Akyoldaş

Yüksek eğitimini İstanbul üniversitesi İngilizce iktisat bölümünde tamamlayan Cenk Akyoldaş, sermaye piyasası ve borsa üzerine yüksek lisans çalışması yaptı. 1994 yılında başladığı profesyonel çalışma hayatında sermaye piyasaları üzerine çeşitli aracı kurumlarda araştırma çalışmaları, portföy yönetimi, brokerlık ve traderlık yapmıştır. 25 yılı aşkın piyasa deneyimlerini şimdi EkoTürk bünyesinde değerli yatırımcılarla paylaşmaktadır.

KOVİD-19’UN EMTİA PİYASALARINA ETKİLERİ

ALTIN:  Likidite krizi güvenli liman tanımıyor. Global ölçekteki sert düşüşten diğer emtialara göre görece güçlü kalsa da  altın da düşüşten nasibini aldı. 1702 dolar ile son 8 senenin zirvesini yapan altın buradan başladığı düşüş hareketinde, likidite krizinin getirdiği ‘margin call’ satışlarıyla 1450 $ seviyesini test etti. Bu seviyenin kırılması halinde uzun vadeli teknik desteği 1350-1360 bandından geçmekte. 2008 krizinde de benzer hareket yapan altın 970 dolar seviyesinden 700 dolarlara kadar gevşeyip ondan sonraki iki yıl içinde tarihi zirvesi olan 1900 dolarları test etmişti.

GÜMÜŞ: Bugün 14,35 desteğinin kırılmasıyla birlikte sertleşen satışlar %14’lere vardı. Böylece gümüş son 10 yılın en düşük seviyelerini test etmiş oldu. Spekülatif pozisyonlardaki margin call satışlarıyla 12,5 dolar seviyesi test edilmiş oldu.

PETROL: WTI ve BRENT tarafında da çok sert satışlar devam ediyor. Her ikisi de 30 dolar seviyesinin altına indi. COVID-19 krizinin yol açtığı talep daralmasına Suudi Arabistan ve Rusya’nın anlaşmazlığıyla başlayan arz savaşının eşlik etmesi petrol fiyatları üzerindeki baskıyı sürdürüyor. IHS Markit’e göre yılın ilk yarısında küresel arz fazlasının 1,3 milyon varil/gün olması bekleniyor.