2022 yılında blockchain tabanlı Dijital Lira hayata geçecek

dijital lira

2022 yılı itibariyle blockchain tabanlı Merkez Bankası Dijital Parası olan Dijital Lira hayata geçecek.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Programda Merkez Bankası Dijital Parası olan “Dijital Lira” hakkında gelişmelere de yer verildi.

2022 yılı itibariyle blockchain tabanlı Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) olan Dijital Lira’nın resmi olarak hayata geçmesi planlanıyor.

Programa göre, Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulguları doğrultusunda, daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testler yapılacak.

Mevcut ve ileri teknolojilerin Merkez Bankası Dijital Türk Lirası gereksinimlerine uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürülecek.

Programlanabilir para ve çevrim dışı ödemeler katman servislerine yönelik teknolojik altyapı oluşturularak araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacak. Dijital Türk Lirası sisteminin ilgili diğer sistemlerle entegrasyon çalışmalarına başlanacak.

Geçtiğimiz günler içerisinde Nijerya Merkez Bankası (CBN), ülkenin Merkez Bankası Dijital Para birimi olan “e-Naira”yı resmen hayata geçirmiş ve önemli bir gelişmeye imza atmıştı.