ABD ekonomisi ikinci çeyrekte de daraldı

dolar abd ekonomisi

ABD ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinin ardından ikinci çeyrekte de daralarak teknik olarak resesyona girdi.

ABD ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinin ardından ikinci çeyrekte de beklentilerin aksine yüzde 0,9 daralarak teknik olarak resesyona girdi.

ABD Ticaret Bakanlığı, nisan-haziran dönemine ait Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) öncü verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, ABD’de GSYH yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 0,9 seviyesinde azalma kaydetti.

Bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin aksine küçülme gösteren ABD ekonomisinin, yüzde 0,5 büyümesi ön görülüyordu.

Ülke ekonomisi yılın ilk çeyreğinde de yüzde 1,6 oranında küçülmüştü. Böylece, ABD ekonomisi iki çeyrek üst üste daralma göstererek teknik olarak resesyona girdi.

ABD ekonomisindeki daralmada, özel stok yatırımları, konut sabit yatırımları, federal kamu harcamaları, eyalet ile yerel kamu harcamaları ile konut dışı sabit yatırımlarda yaşanan azalma etkili oldu.

Aynı dönemde, ihracat, kişisel tüketim harcamaları ve ithalat da arttı.

Yılın ikinci çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 7,1’lik yükseliş kaydetti.

Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de bu dönemde yüzde 4,4 oranında artış kaydetti. Söz konusu verinin bu dönemde yüzde 4,5 artması bekleniyordu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün düzenlediği basın toplantısında, ABD ekonomisinin şu an için resesyonda olduğunu düşünmediğini ifade etmişti.