ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 6 ayın zirvesinde

abd işsizlik maaşı

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları yükselerek son 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları yükselişini sürdürüyor. Son haftada başvurular 256 bin seviyesine çıktı, önceki hafta ise bu rakam 251 bin olarak gerçekleşmişti. Son ilk haftalık değişim 27 Ocak sonrası en yüksek seviye oldu. Oysa başvurular Nisan’da 167 bin ile rekor düşük seviyeye inmişti.

ABD’de artan maliyetler ve zayıflayan üretim nedeniyle şirketlerin devamlılığına dair endişeler de artıyor. Birçok şirkette yüksek maliyet nedeniyle üretim azaldı ve Nisan ayına göre de çalışan sayısında kısıtlamaya gidiliyor.

Bugün açıklanan ABD ikinci çeyrek büyümesi de %0,5 artışa karşın %0,9’luk daralma olarak şaşırttı. Teknik olarak iki çeyrek üst üste yaşanan daralma resesyon olarak adlandırılır, fakat ABD Hazine Bakanı Yellen, istihdamın devam ettiği bu süreçteki daralmanın resesyon olarak değerlendirmemesi gerektiğini belirtti. Fed Başkanı Powell da dünkü konuşmasında resesyon riski görmediklerini söyledi.

ABD’de inşaat sektörüüretim sektörü ve hizmet sektöründe ikinci çeyrekte yaşanan zayıflama oldukça fazla ve yılın devamında sektörel durgunluğa bağlı işsizlik oranında da artış yaşanması bekleniyor. ABD’de güncel işsizlik oranı %3,6 ve son çeyrekte %4’e doğru bir yükseliş olası görülüyor.

Kaynak: Investing.com