ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 8 haftanın en düşüğünde

abd işsizlik maaşı

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 8 haftanın en düşük seviyesinde.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 8 haftanın en düşük seviyesine geriledi. ABD’de işsizlik maaşı talebinde bulunan kişi sayısı son haftada 5 bin kişi azaldı. Başvurular 237 binden 232 bine geriledi.

ABD’de istihdam sektöründeki güncel durumu gösteren işsizlik maaşı başvuruları Temmuz ayında 245 bin ortalamasına yükselmesinin ardından Ağustos’ta 241 bine indi. Haftalık bazda ise başvurular Haziran sonrası en düşük seviyeye indi.

Gözler tarım dışı istihdamda

Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi Fed’in ay sonundaki faiz kararında belirleyici olacak iki veriden biri olduğu için son derece önemli görülüyor.

Temmuz’da beklentilerin oldukça üzerinde gelen tarım dışı istihdamın Ağustos’ta da pozitif gelmesi 75 baz puanlık faiz beklentilerini güçlendirebilir.

Dün açıklanan ADP istihdam yavaşlama gösterirken bugün açıklanan haftalık başvuruların azalması ise beklentileri olumlu yönde güçlendirdi.

Enflasyondaki düşüş sınırlı kalabilir

Fed’in faiz politikasında takip ettiği ve ilk sırada yer alan enflasyon verisi ise haftaya açıklanacak. Temmuz’daki düşüşten memnun olduklarını söyleyen Fed Başkanı Powell, düşüşün devamlılığının önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: Investing.com