ABD’de son haftada 7 bin kişi işsizlik maaşına başvurdu

abd işsizlik maaşı

ABD’de 2021 yılının son haftasında 7 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu.

ABD’de 2021 yılının son haftasına ait işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. Son haftada 7 bin kişi işsizlik maaşı talebinde bulundu. Önceki hafta 198 bin olan başvurular da 2 bin kişi artışla 200 bine revize edildi.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları aralık ayı içinde 188 bin ile rekor düşük seviyeye gerilemişti ve sektörde yıl içi iyileşme oldukça iyi ilerledi. Sene başında 1 milyona yakın olan başvurularda kademeli olarak 200 bin seviyesi altına inildi. Son haftada artış olsa da başvurular oldukça düşük seviyelerde.

Bu hafta içinde açıklanan diğer verilere baktığımızda ABD’de açık işsizlik sayısında azalma olmasına karşın kendi isteğiyle işten ayrılanların sayısı 4,5 milyon ile rekor seviyeye çıktı. Pandemi döneminde işyerinde çalışmanın riskli olması, enflasyonun yükselmesiyle beraber gelir harcama dengesinin hane halkı aleyhine olması ve daha kazançlı işlere olan talebin artmasıyla bu yıl ülkede rekor istifalar yaşandı.

Sektör bazında tarım dışı rakamları yarın açıklanacak, dün açıklanan özel sektör istihdam ise beklentilerin 2 kat üzerinde geldi. Haftalık başvurularda da sert bir değişimin olmadığı görülüyor. Veriler istihdam sektörünün canlı olduğunu ve toparlanmanın sürdüğünü gösteriyor.