ABD’li senatör hükümetin stabilcoin yasası hakkında endişeli

abd senato stabilcoin

ABD’li senatör, stabilcoin hakkında yapılacak düzenlemelerin gizli kapılar arkasında yapılmasını eleştirdi.

Geçtiğimiz aylarda ABD’de Başkanın Çalışma Grubu (PWG) ile ABD Hazine’sinin birlikte yürüttüğü çalışma sonrası stabilcoin düzenlenmesi ile ilgili tavsiye niteliğinde bir rapor yayınlanacağı duyurulmuştu.

Senato Bankacılık Komitesi’nde kıdemli Cumhuriyetçi Pennsylvania Senatörü Pat Toomey,  ABD Hazine Bakanı Jannet Yellen’a endişelerini dile getirdiği bir mektup yazdı.

Kıdemli senatör Pat Toomey mektubunda, Hazine’nin stabilcoinler üzerindeki beklenen çalışmasından memnun olmadığını ve Tether gibi kripto para birimlerinin kaderine ABD mali düzenleyicileri yerine Kongre’nin karar vermesi gerektiğini belirtti.

Senatör ayrıca stabilcoinler için kuralların PWG tarafından belirlenmesinin “çok talihsiz olacağını” sözlerine ekledi.

Toomey, mektubunda PWG ve Hazine’nin çalışmalarını kapalı kapılar ardında yaptığını ve çalışmaları yürütürken, konuya dair yeterli araştırma yapmadıklarını söyledi.

PWG, stabilcoin incelemesini açıkladığından beri, yönetim, bu raporu hazırlamak için kullandığı süreç hakkında çok az şey açıkladı.  Anladığım kadarıyla, paydaşların sürece yalnızca küçük bir katılımı oldu ve yalnızca birkaç stabilcoin sağlayıcısı katılmaya davet edildi. Davet edilen katılımcıların her birine sunum yapmaları için yalnızca beş dakika verildi.

Mektubunda kongrenin yeni açıklayıcı yasalar çıkarması gerektiğine önemle vurgu yapan senatör, mali düzenleyicilere (yasal regülatörlere) engel olunması gerektiğini aksi takdirde düzenleyicilerin stabilcoinleri potansiyel bir tehlike olarak ilan etmesine izin vermek olacağını sözlerinde dile getirdi.

Bunun gelişmekte olan teknolojiye büyük zarar vereceğini belirten Pat Toomey, son olarak stabilecoinlerin ABD finansal sisteminin istikrarı için bir tehdit oluşturmadığını ifade etti.

Yakın bir tarihte Biden’ın stabilcoinler için banka benzeri düzenleme planı üzerinde çalıştığı açıklanmıştı. Bu düzenleme için ilk yolun Kongre ikinci yolun ise Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC) aracılığıyla bir düzenleme olduğu yazılmıştı.