Avrupa Merkez Bankası faizi sabit tuttu

avrupa ecb tahvil faiz

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) Mart 2022’de sona ereceğini teyit etti.

ECB Yönetim Konseyi bugün yaptığı toplantıda, PEPP’in Mart ayında sona erdirilmesinin ardından, Nisan ayı ile birlikte Varlık Alım Programı-APP çerçevesinde aylık 20 milyar euro olan tahvil alım miktarını 40 milyar euroya çıkarma kararı aldı. Yapılan açıklamaya göre APP ile aylık varlık alımı yılın üçüncü çeyreğinde 30 milyar euro olacak. Aylık varlık alımının Ekim 2022’de aylık 20 milyar euroya ineceğini belirten ECB, “Aylık 20 milyar euro varlık alım hızı politika faizlerini destekmeyici etkisini güçlendirmek için gerekli olduğu sürece devam edecek” dedi.

ECB açıklamasında PEPP çerçevesinde alınmış varlıkların ana para itfalarının en azından 2024 yılı sonuna kadar yatırıma yönlendirilmeye devam edileceğini vurguladı.

PEPP ana paralarının yeniden yatırıma yönlendirilmesinin zaman içinde esnk şekilde ayarlanabileceğini belirten ECB, bu ayarlamaya Yunanistan tarafından ihrac edilen tahvillerin satın alınmasının da dahil olabileceğini vurguladı.

ECB açıklamasında, “PEPP çerçevesinde net alımlar, pandemi ile ilişkili negatif şoklara karşı konulması için gerekli olması halinde yeniden başlatılabilir” ifadelerine de yer verildi.