Avustralya, spot Bitcoin ETF’ini onayladı

avusturalya bitcoin etf

Önümüzdeki hafta Avustralya’da Bitcoin ve Ethereum spot ETF ürünleri piyasaya sürülecek.

Önümüzdeki hafta İsviçre merkezli 21Shares AG ve ETF Securities, Avustralya’da Bitcoin ve Ethereum spot ETF ürünlerini piyasaya sürecek. Kripto varlıkların spot fiyatına dayalı olacak ETF ürünleri, Avustralya’nın ilk “borsada işlem gören kripto varlık fonları” olacak.

Yapılan açıklamada 21Shares, 30 küresel borsada işlem gören ürünlerle birlikte yönetimi altında 2,5 milyar dolarlık bir varlık bulunduğunu bildirdi. Şirket, Bitcoin ve Ethereum spot fiyat dayalı kripto ETF’lerini sunmak için ETF Securities ile anlaşma yapıldığını duyurdu.

Avustralya’da şu an bir Bitcoin ETF ürünü bulunmasına rağmen Cosmos Asset Management tarafından yönetilen bu ETF, spot fiyat yerine Toronto merkezli Purpose Bitcoin ETF’yi dayanak varlık olarak kullanıyor. Avustralya’da ilk olacak 21Shares’in her iki ETF’si de Nisan ayı sonunda Cboe borsasına kote olacak ve fiyat Avustralya doları cinsinden takip edilecek.

ETF’nin dayanak olacağı Bitcoin ve Ethereum tutarları için Coinbase’in saklama hizmeti kullanılacak.

ABD henüz bir spot ETF’ye onay vermedi

ETF Securities Australia Yönetim Kurulu Başkanı Graham Tuckwell konuyla ilgili yaptığı açıklamada sunacakları ürünlerin varlık saklama derdi olmadan ve doğrudan kripto yatırımı zorluklarından bağımsız olarak düzenlenmiş bir borsada kripto ticareti imkanı tanıyacağını söyledi.

Avustralya’da spot ETF için onay gelmesi, yine ABD’nin spot ETF’lere karşı duruşunu akıllara getirdi. Bununla beraber kripto yorumcuları bu gelişme üzerinden ABD’ye atıfta bulunarak SEC’in spot ETF’ye mesafeli duruşunun ülkedeki yatırımcılar için büyük bir kayıp olarak görüyor.

SEC’in spot kripto ETF’lerine karşı olmasının başında piyasadaki volatilite ve yatırımcılarının korunabilme noktasında bazı eksiklikler gerekçe gösteriliyor. Kanada’da spot fiyata dayalı kripto ETF ticareti yapılırken şimdi bir başka büyük ekonomide de bu tür ETF’lerin ticaretinin yapılacak olması, ABD için ciddi bir örnek oluşturabilir.

Geçtiğimiz yıl ABD SEC’in vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’leri için yeşil ışık yakması, Bitcoin fiyatı başta olmak üzere kripto paralarda ciddi yükselişlere neden olmuştu. Bu yüzden ABD’nin spot Bitcoin ETF onayı piyasanın dört gözle beklediği bir gelişme olarak kalmaya devam ediyor.

Kaynak: Investing.com