Benzin ve motorine zam geldi

benzin

Petrol fiyatlarının yükselişi ile birlikte benzin ve motorine zam geldi.

 

Ham petrolün 81 doları aşarak 7 yılın zirvesine, brent petrolün ise 84.0 doları aşarak son 3 yılın zirvesine çıkmasıyla hemen hemen tüm ekonomilerde fiyat artışları yaşanıyor. Bu gelişmeler de akaryakıt sektörüne, benzin ve motorine zam olarak yansıyor.

Yurt içinde Eylül-Ekim döneminde TL’nin dolar karşısında %10 değer kaybetmesi ve bu süreçte de petrol fiyatlarının %15’e yakın primlenmesiyle akaryakıt fiyatlarına da zam gelmeye devam ediyor.

Eşel mobil uygulaması nedeniyle fiyat artış oranlarının büyük kısmı pompaya yansımıyor, fakat bu kotada LPG ve motorinde ÖTV sıfırlanmıştı. Benzinde de bu gece itibarıyla ÖTV sıfırlanmış olacak ve yapılan zamlar direkt pompaya yansımış olacak.

Bugün benzine 37 kuruş, motorine ise 41 kuruş zam yapıldı, fakat benzindeki eşel mobil uygulaması nedeniyle zam 14 kuruş olarak pompaya yansıtıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, 16 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere motorin fiyatında 41 kuruş, benzin fiyatında ise 14 kuruş fiyat artışı yapıldığını duyurdu.