Bitcoin’in fiyatını yükselten ETF onayı nedir?

bitcoin etf onayı

Bitcoin Futures ETF onayı nedir ve neden bu kadar önemli?

Piyasanın en büyük kripto varlığı Bitcoin, bugün önemli gelişmeler eşliğinde 60.000 dolar sınırına ulaşmış durumda. Mevcut fiyat seviyesi mayıs çöküşü öncesi döneme ulaştı.

Bitcoin ETF, yatırımcıların Bitcoin’e dolaylı yatırım yapmasına imkan tanıyan çerçevesi yasalarla belirlenmiş bir finansal ürün olarak tanımlanabilir. Bir Bitcoin Futures ETF ile yatırımcılar piyasada direkt Bitcoin ticareti yapmak yerine BTC fiyatı üzerinden yatırım yapabilir ve bu fonlar, güvenli bir ortam olarak kabul edilen düzenlenmiş borsalarda işlem görür.

ETF onayı, özellikle kurumsal yatırımcıların kripto piyasasına olan ilgisini artıracağı için son derece önemli kabul ediliyor. Buna göre kurumsal yatırımcılar Bitcoin Futures ürün talebini arttırdıkça ihraççı kurumda bu talebi desteklemek için portföyündeki fiziki Bitcoin miktarını arttırmak zorunda kalacak. Bu talep ise Bitcoin fiyatını olumlu yönde etkileyeceğinden onaylama söylentilerinin şimdiden pozitif fiyatlandığını görmek mümkün.

Son olarak Bitcoin ETF’si ile Bitcoin Futures ETF arasında ne fark var? Yapı olarak benzer ürünler olmasına karşın buradaki farklılık dayanak varlığın izlenen fiyatıyla ilgili. Bir Bitcoin Futures ETF’de Bitcoin vadeli işlem fiyatları baz alınmaktadır. Buradaki esas konu ise ihraççının bu ürünü desteklemesi için Bitcoin tutmak yerine Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine sahip olmalı ve ETF ürününü bu sözleşmelere bağlaması gerekliliğidir.

Kripto para ekosistemi gündeminde şu an SEC’in bir Bitcoin Futures ETF onayı verebileceği var. ABD kanadından bu tür bir onay, başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasası için önemli bir yükseliş katalizörü olarak yorumlanıyor. Bloomberg’in haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), önümüzdeki hafta ilk Bitcoin Futures ETF’nin işlemlere başlaması için onay verebilir.

Kripto para piyasalarına kurumsal ilginin daha da artmasını sağlayacağı düşünülen Bitcoin ETF’leri, uzun zamandır sektörün gündeminde yer alıyor. Bu onayın ABD SEC tarafından gelmesi son derece önemliyken şimdiye kadar bir Bitcoin ETF onayı alınamadı. Ancak ProShares ve Invesci Ltd. tarafından yapılan son ETF başvurusu, Bitcoin Futures dayanak varlığıyla ilgili olduğu için diğer ETF başvurularından farklıydı. Geçtiğimiz günlerde SEC Başkanı Gary Gensler, bu ETF başvurusu özelinde önemli yatırımcı koruması içerdiği ifadesini kullanarak, olumlu bir yorumda bulunmuştu.

Son gelişmeler ışığında Ekim ayında Bitcoin için ETF onayı gelir mi?

Son zamanlarda kripto sektörüne ilgi, büyük ölçüde artış gösterirken Bitcoin’e dayalı ürünlerde ilgi artışı orantılı olarak devam etti. Şimdiye kadar birkaç ülkede Bitcoin ETF onayı verildi. Ancak ABD, henüz yapılan başvurular içinde bir Bitcoin ETF onayı vermedi.

Özellikle Çin’in kripto yasağı sonrası ABD tarafından kriptoya dair yapılan ılımlı açıklamalar ve SEC Başkanı’nın kriptoyu yasaklama gibi bir niyetleri olmadığını dile getirmesi, piyasalarda olumlu bir hava oluşturdu.  Bunun yanında aynı coğrafyadaki Kanada’da onay aldıktan sonra ticaretine başlanılan Bitcoin ETF’leri de ABD onayı için bir dayanak olabilir görüşü de bulunuyor. Bunun yanında Avrupa piyasalarında işlem gören Bitcoin ETF’leri de bulunuyor.

Bitcoin Futures ETF’lerinin önümüzdeki hafta onaylanabileceğine dair diğer dikkat çeken bir ipucu ise SEC’in bir Twitter paylaşımından geliyor. Düzenleyici kurumun yatırımcı eğitimi hesabının, son attığı tweet’leri arasında “Bir Bitcoin Futures ETF fonuna yatırım yapmadan önce potansiyel risk ve faydaları konusunda çok dikkatli olun” ifadesi yer alıyor.