Çin ve Rusya, doğalgaz ve petrol hattı inşasını hızlandıracak

çin ve rusya doğal gaz

Çin ve Rusya, doğalgaz ve petrol boru hatlarının inşasını hızlandıracak

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Başbakan Yardımcısı Han Zheng ile Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, video konferans yöntemiyle düzenlenen Çin ve Rusya Enerji İşbirliği Komisyonu 18. Toplantısı’na ortaklaşa başkanlık etti.

Han Zheng toplantıda yaptığı konuşmada, enerji işbirliğinin öteden beri ikili ilişkilerde en büyük önem taşıyan ve en çok sonuç veren alan olduğuna dikkat çekti. İkili enerji iş birliğinin, iki ülke liderlerinin bizzat ilgi göstermesiyle COVID-19 salgınının getirdiği olumsuz etkilerin üstesinden gelerek, iyi gelişme eğilimini sürdürdüğünü belirten Han, enerji ticaretinde yeni rekorlar yaşanırken, önemli iş birliği projelerinin de istikrarlı adımlarla ilerletildiğini ve yeni iş birliği alanlarının ortaya çıkarıldığını ifade etti.

Han ikili enerji iş birliğinin derinleştirilmesi için şu önerileri sundu:

– Nükleer enerji alanındaki işbirliğinin derinleştirilmesi, petrol ve doğal gaz boru hatlarının inşasının hızlandırılması.

– Enerji iş birliğine ilişkin yeni alanlar ve içerikler oluşturulması.

-Küresel enerji yönetişimi ve iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki iş birliği ile koordinasyonun güçlendirilmesi.

Novak ise COVID -19 salgınının yayılmasına karşın, yürütülen ortak çabalar sayesinde iki ülke arasındaki enerji iş birliğinin eşi görülmemiş bir seviyeye ulaştığına işaret etti. Novak, Çin’le birlikte enerji iş birliğini daha derin düzeyde ve daha geniş alanda sürdürmeye ve ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.