Çin’in yenilenebilir enerji kapasitesi 1 milyar kilovatı geçti

temiz yenilenebilir enerji güneş

Çin’in kurulu yenilenebilir enerji kapasitesi 1 milyar kilovatı geçti.

Çin Ulusal Enerji İdaresi’nin verileri, ülkenin kurulu yenilenebilir enerji üretim kapasitesinin Ekim ayı sonu itibariyle 1,002 milyar kilovat seviyesine çıkarak, 2015 yılının sonundaki kapasiteyi ikiye katladığını ortaya koydu.

Açıklanan verilere göre bu rakam Çin’in toplam kurulu enerji üretim kapasitesinin yüzde 43,5’ini oluşturuyor. Bu miktar, 2015 yılının sonunda açıklanan verilerden ise %10,2 oranında daha fazla olarak gerçekleşmiş durumda.

Toplamda kurulu güç içinde kurulu hidroelektrik üretimi kapasitesi 385 milyon kilovata ulaşırken, rüzgar enerjisi üretimi kapasitesi 299 milyon kilovat, güneş enerjisi üretimi kapasitesi 282 milyon kilovat, biyokütle enerji üretimi kapasitesiyse 35,34 milyon kilovat olarak gerçekleşti.

İdare, Çin’in, kurulu rüzgar, güneş, biyokütle ve hidroelektrik üretimi kapasitesi açısından dünyada ilk sırada olmaya devam ettiğini kaydetti.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi tarafından ortaklaşa yayınlanan bir genelgede, ülkenin fosil olmayan enerji tüketimi oranının 14. Beş Yıllık Plan döneminde (2021-2025) yaklaşık yüzde 20 oranına kadar çıkması gerektiği ifade edilmişti.

Kaynak: Xinhua Haber Ajansı