Dolar/TL rekor seviyeye yükseldi

Dolar/TL dolar kuru

Merkez Bankası Başkanının eylül ayı başında yatırımcılarla yaptığı toplantıda çekirdek enflasyona vurgu yapması ve söylem değişikliğine gitmesi ile 8,26 seviyesinden yükselişe geçen  USD/TRY  kuru, Eylül ayı PPK toplantısında  100 baz puan faiz indirilmesiyle  8,9579’a çıkarak rekor kırdı.

Yurt içinde faiz indirimine karşı  enflasyonun  yükselmesi, küresel tarafta ise risk iştahının bozulması ve doların yükselmesiyle kur rekor sonrası 8,80’li seviyeleri korudu.
Bu hafta ABD’den gelen verilerin beklentileri aşması ve  10 yıllık tahvil faizinin  son 4 ayın zirvesine  ABD Dolar Endeksi’nin ise son bir yılın zirvesine çıkmasıyla para birimlerinde dolar etkisi arttı. Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam öncesi dolar yükselmeye devam ediyor ve hem dolardaki kuvvetlenme hem TL’nin zayıflamasıyla kur 8,9717 ile rekor kırdı.  EUR/TRY  10,36’dan işlem görürken sepet kur da 9,65’i aştı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, dünkü konuşmasında para politikasının yeterince sıkı olduğunu, manşet enflasyondan vazgeçilmediğini belirtirken TL mevduatlarda da artış olduğunu söyledi. Son verilere göre  döviz mevduatları  bir ayın en düşük seviyesine gerilerken TL mevduatlarda da son haftada sınırlı düşüş oldu.

Kaynak: Investing.com