Dubai, kripto paralar için eşsiz bir bölge olma niyetinde

dubai kripto para

Dubai Dünya Ticaret Merkezi, kripto paralar için eşsiz bir bölge olma niyetinde

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), kripto para endüstrisini benimsemesini artırmaya devam ediyor. Dubai Hükümeti, son yaptığı açıklamada Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nin bir kripto para merkezi ve düzenleme alanı olacağını duyurdu.

Dünya ülkeleri arasında kripto para düzenlemeleriyle ilgili belirsizlik devam ederken yıl sonuna doğru Dubai’den gelen haberler, kripto para destekçileri tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nin kripto para sektörü için ilgi çekici bir ortam olmasının yanında yatırımcı koruması konusunda güvenli bir ortam olması planlanıyor. Bu bağlamda bölge, kara para aklamayla mücadele ve terör finansmanını önlemeyle ilgili olarak kripto şirketleriyle iş birliği içinde olacak.

Dubai hükümeti tarafından yapılan basın açıklamasında yeni ekonomik sektörler oluşturma amacının bir parçası olarak Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nin kripto paralar, kripto ürünleri, kripto şirketleri ve borsaları da dahil olmak üzere kripto endüstrisi için kapsamlı bir bölge haline geleceğini bildirildi.

Yapılan basın açıklamasında ayrıca kara para aklama ve terörün finansmanı gibi önemli konularla mücadele için katı kuralların da getirileceğine vurgu yapıldı.

Dubai, küresel kripto endüstrisi için merkez olma iddiasını artırıyor

Bu yeni bir gelişme gibi gözükse de Dubai hükümetinin kripto para sektörüyle ilişkisi daha eski zamanlara dayanıyor. Kripto paralar için dostane bir tavır sergileyen Dubai, teknolojik yeniliklere açık bir bölge olarak ön plana çıkıyor. Dünyanın kripto para merkezi haline gelme niyetlerini daha önceki dönemlerde de açıklayan Dubai, zaten şu an kripto para ticaretine izin veren birkaç serbest ekonomik bölgeye sahip durumda.

Diğer yandan Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi (DFSA), 2021 yılında kripto paraları kapsamlı olarak düzenleme konusunda çalışmalarını başlattığını duyurmuştu. Ayrıca hükümet, Ekim ayında güvenlik güçlerinin kripto para ve blockchain teknolojisi konusunda eğitim almaları için bir girişim de başlattı. Dubai, ülkede faaliyet gösteren BitOasis şirketiyle anlaşarak güvenlik güçlerinin kripto para dolandırıcılıklarını tespit etme konusunda eğitim almalarını sağlıyor.

Bu gelişmelerinin yanında 2021 yılında Dubai’de düzenleyici onayı almış 200 milyon dolar değerinde ilk Bitcoin fonu lansmanı da gerçekleşti. Şimdi Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nin kripto sektörü için merkez olma çabalarının, bölgede yasalara uygun, güvenli ticaret yapılabileceği kripto para borsaları ve şirketlerinin faaliyete başlamasıyla devam etmesi bekleniyor.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi için ilk destek Binance’ten geldi

Bu yeni gelişme kripto yatırımcıları tarafından memnuniyetle karşılanırken ilk tebrik edenlerden biri dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao oldu. Bu arada Changpeng Zhao, geçen ay Dubai’ye bir ziyarette bulunmuştu ve burada ilk evini satın aldığını açıklamıştı.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nin kripto merkezi haline dönüşeceği haberinin ardından ise Binance’ten konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Binance resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre kripto para borsası, küresel sanal varlıklar için bir endüstri merkezi kurmak için Dünya Ticaret Merkezi Otoritesiyle bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Yapılan açıklamada Binance’in, Dubai’nin dijital yenilik yoluyla uzun vadeli ekonomi büyüme planlarına yardımcı olacağına inandığı uluslararası sanal varlık ekosistemi kurma taahhüdünü ilerletme çabalarına katkı sağlayacağı belirtildi.