Euro, dolar karşısında yılın en düşük seviyesinde

euro dolar

Euro, dolar karşısında yılın en düşük seviyesinde bulunuyor.

Hafta ortasında 96,24 seviyesine çıkarak Temmuz 2020 sonrası en yüksek seviyeyi gören ABD Dolar Endeksi, bugün bu seviyeyi tekrar test ett. Dolar küresel çapta yükselirken euro ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamaları sonrası geriledi ve euro/dolar kuru bugün %1 kayıpla 1,1250’ye gerileyerek 10 Temmuz 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü.

ABD’de yükselen enflasyonun Fed’i daha erken sıkılaşma karar almaya zorlaması beklenirken Avrupa’da ise bu beklenti daha zayıf olmasının ana sebebi ise, Lagarde’ın gelecek yıl faiz artışının çok zor olduğunu söylemesi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde bugün yaptığı konuşmasında ise para politikasının bugün ortaya çıkan olası istikrarsızlaştırıcı dinamiklere karşı tetikte olması gerektiğini, ve bu sebep ile erken bir sıkılaşmaya gidilmemesi gerektiğini, ve sabırlı olunması gerektiğini söyledi. Lagarde’ın yaptığı açıklamalar sonrası euro, sterlin ve frank karşısında %0,50 gerilereme kaydederken Japon yeni karşısında ise %1 değer kaybetti.

Paritesi, bugünkü düşüşle beraber bu yıl %8 geriledi.